avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate cirnu72

Activitate cirnu72

Multumesc fumos.
Buna dimineata, intrebare presedintele asociatiei de proprietari poate sa oblige proprietarii din blocul respectiv sa se inscrie in asociatie sau e libera alegere a proprietarului de a se inscrie ? Si mai ales daca nu esti incris in asociatie, cum sa imputernicesti sa te reprezinte la sedinta pt vot ? Sunt multi proprietari care locuiesc la alta adresa si nu participa la sedinte, dar nici nu vor sa se inscrie in asociatie .
Parcarea a impartit-o dezvoltatorul facand locuri de parcare pe care le-a si vandut, doar calea de acces este comuna , unde de fapt s-a ridicat bariera, daca dansul a hotarat de unul singur nu are decit sa plateasca bariera si dea acces tuturor locatarilor din ambele blocuri. altfel obstructioneaza calea de acces pt locatarii din celelat bloc si se va ajunge la judecata.
Buna ziua ! Pentru ca mai intii s-au vandut apartamentele din blocul nostru si noi ne-am constituit ca asociatie. Eu in calitate de presedinte i-am adus la cunostinta dezvoltatorului mai multe nereguli. Dezvoltatorul cand a constatat ca eu nu sunt de acord cu neregulile facute de dansul si-a infiintat asociatia in blocul celalalt cu 5 apartamente vandute , el fiind majoritar, aducand firma de administratie , numind chiar si presedintele care ii canta in struna.
Buna seara ! Am nevoie de sfatul d-voastra in urmatoarea problema - Intr-un ansamblu cu 2 blocuri din aceeasi curte se propune amplasarea unei bariere la intrarea in complex. Unul dintre blocuri voteaza in AG cu majoritate impotriva amplasarii barierei, la adunare fiind prezent chiar si presedintele celuilalt bloc. si torusi astazi ne-am trezit cu o firma care a amplasat bariera. Ce se poate face in aceasta situatie, incotro sa ma indrept ? Multumesc anticipat.
Buna ziua! Suntem 2 blocuri cu un total de 120 de apartamente, intr-un ansamblu nou construit, eu sunt presedintele unui bloc. Dezvoltatorul pentru ca nu s-a inteles cu mine (pt ca i-am cerut sa faca autorizatia de securitate la incendiu pt bloc si parcare), a facut asociatie cu 4 apartamente vandute, a numit presedintele si administratia dupa nevoile dansului. Pentru ca se parca neregulamentar in curtea complexului s-a propus montarea de bariere. In AG avuta s-a votat cu majoritate de 20 contra si 7 pentru montarea de bariere. In blocul alaturat s-a votat 33 pentru cu 24 impotriva. Acum dezvoltatorul care a cumparat un apartament pt baiatul lui mi-a trimis documentele de aderare la asociatie si totodata i-a pus si pe cunostintele carora le-a vandut apartamente sa trimita actele pt aderare in scopul de a obtine 2/3 pt montajul de bariere. Intrebare daca proprietarii care imi trimit actele de aderare nu au fost prezenti si nici nu aderasera pot intoarce votul AG ? Rezultatul votat ramine definitiv pina la urmatoarea AG ? Dezvoltatorul daca mai trimite documente de aderare si reuseste sa stranga semnaturi ( ale proprietarilor care nu faceau parte din asociatie la momentul AG) 2/3 din ambele blocuri, poate pune bariere fara acordul nostru al AG ?
Buna ziua ! Daca in autorizatia initiala dezvoltatorul avea locuri de vizitator , iar ulterior in noua autorizatie nu mai exista se poate face ceva din punct de vedere legal ?
Buna ziua ! Pot face ceva legal intr-un resort nou construit, unde dezvoltatorul a avut locuri de parcare pentru vizitatori in autorizatia initiala si apoi a schimbat autorizatia (mai adaugand un etaj ) si nu mai a prevazut aceste locuri, mai ales ca mai are locuri de parcare nevandute ?
Bună ziua ! Ce date trebuie sa ceară președintele pt cartea de imobil ?
Buna dimineata, Pentru investitiile pe spatiul comun si cu valoare financiara mai mare intr- un complex nou de apartamente, care este nr voturilor majoritare 50+1 sau 100% , pt luarea hotaririlor ? Multumesc,