avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Activitate ionut212010

Activitate ionut212010

Răspuns la discuția accident auto
Asigurarea obligatorie este folosita de cel vinovat ,iar dansul ar trebuie sa va repare autoturismul ,dar daca sunte-ti prins de catre organele de politie consecintele sunt urmatoarele:
Lipsa poliţei de asigurare RCA se sancţioneaza conform art. 64 din Legea nr. 136/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, privind asigurarile si reasigurarile in Romania, cu amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei.
De asemenea, se ia masura retinerii certificatului de inmatriculare sau inregistrare, iar placutele cu numarul de inmatriculare sau inregistrare se retrag (conform art. 112, alin 1, lit. s, respectiv art. 112, alin 3 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare). In cazul in care constata lipsa politei RCA, politistul rutier va elibera o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie. Certificatul de inmatriculare va fi restituit in momentul prezentarii documentului privind incheierea asigurarii .
Răspuns la discuția Declaratie la sectia de politie
Nu sunt avocat dar cred ca e ceva banal si nu cred ca acel bolnav mintal o sa va dea in judecata pt ca v-a trebui sa cheltuie cel putin 1500 2000 ron pe taxe de judecata sau alt comisioane catre avocat bani pe care nu cred ca ii v-a recupera,dar stiu ca daca un bun a fost imprumutat si nu se mai restituie e lege ceva cu abuz de incredere,dar dupa parerea mea stati linistiti.
Va salut,am si eu o problema,in luna februarie anul trecut(2012) am achizitionat un laptop cu suma de 2000Ron ,dupa o anumita vreme el fiind dotat cu o placa video mai performanta cand aceasta era mai solicitata(cand i-si facea treaba mai bine zis) ventilatoarele din el nu faceau fata si automat intra in protectie si se stingea.Imediat mi am dat seama ca este o greseala de proiectare a produsului si ca o sa cedeze pana la urma,dar m-a linistit faptul ca este in garantie,iar in luna ianuarie ziua 20 asta s-a si intamplat cu toate ca imi achizitionasem si coolare externe.
M-am prezentat cu el la magazin iar cei de acolo au inceput sa imi puna tot felul de intrebari legate de utilizare,si daca aveam cunostinta de faptul ca el trebuia dus periodic la un cleanup(o inspectie,curatare praf) cu toate ca am citit acel certificat de garantie si acolo scria ca trebuie facuta aceasta verificare la 12luni la mine trecusera doar 11.Dupa ce am lamurit aceasta problema au inceput cu tot felul de porcarii ca trebuia sa pastrez ambalajul din carton ca trebuie trimis la service in Bucuresti iar eu nu cred ca m ai am acel ambalaj cu toate ca in certificatul de garantie nu specifica acest lucru.
In fine dupa toate acestea,am sunat la ei in 3 zile si era un dezinteres total nici macar nu a fost trimis la Bucuresti si v-a spun si dece ,pt ca acele modele sunt configurate gresit si nu au cum sa reziste la cerintele lor reale.
Procesoarele se incalzeau pana la 86 C placa video la fel ,unde valorile standard ar fi maxim 50 ,60 critical.
Deci ce ma sfatuiti sa fac sunt singur ca se vor eschiva si ca ma vor tine luni de zile ,ma vor duce cu vorba si tot asa,cu toate ca 2000 de RON nu este o suma deloc mica ....
Care este termenul maxim sa mi tina produsul in service?
Va multumesc anticipat,
Ionescu!

[Editat - Pct. 2.11. din Regulament: Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit. Nu uita ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Z in ele.]