Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident auto

masina mi-a fost avariata in trafic de un alt conducator auto. mentionez ca cel care m-a lovit este vinovat insa eu nu am asigurare obligatorie. ce se intampla in cazul acesta? cum imi pot recupere paguba si repara masina?
Asigurarea obligatorie este folosita de cel vinovat ,iar dansul ar trebuie sa va repare autoturismul ,dar daca sunte-ti prins de catre organele de politie consecintele sunt urmatoarele:
Lipsa poliţei de asigurare RCA se sancţioneaza conform art. 64 din Legea nr. 136/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, privind asigurarile si reasigurarile in Romania, cu amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei.
De asemenea, se ia masura retinerii certificatului de inmatriculare sau inregistrare, iar placutele cu numarul de inmatriculare sau inregistrare se retrag (conform art. 112, alin 1, lit. s, respectiv art. 112, alin 3 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare). In cazul in care constata lipsa politei RCA, politistul rutier va elibera o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie. Certificatul de inmatriculare va fi restituit in momentul prezentarii documentului privind incheierea asigurarii .
ionut212010, utilizator