avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Alina_G_

Activitate Alina_G_

Buna ziua! As vrea sa stiu daca este vreo problema in cazul in care ma intorc mai devreme cu o luna, la lucru, din concediu de crestere a copilului, dar schimbandu-mi locul de munca (la noul loc de munca mi se face un nou contract cu perioada initiala determinata de o luna, urmand ca apoi sa mi se faca un contract nedeterminat). Pot beneficia de stimulent de insertie in acest caz(cu contract initial pe perioada determinata)? Care ar fi pasii ce tb sa-i parcurg? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Indemnizatie
Dar daca :
--Copilul s-a nascut in Ianuarie 2013, iar cursurile de zi ale facultatii au inceput in Octombrie 2012 (sotul hotarandu-se sa-si reia studiile, dupa reintoarcere in tara, lucrand in afara tarii fara contract de munca). Poate sa intre in concediu pt o luna? Sau nu? Daca ''Nu'' : Tb ca sotul sa completeze o cerere/formular/declaratie cum ca nu a fost platitor de taxe in perioada premergatoare nasterii copilului, din moment ce statul nu ar accepta CCC pt el? Se mai scurteaza CCC-ul meu si in cazul in care sotul nu poate intra legal in CCC (neavand cele 12 luni premergatoare nasterii, la cursurile de zi ale facultatii si dupa cum am mai spus neavand un contract de munca in afara tarii )? Va multumesc anticipat !!
Discuție Indemnizatie
Buna ziua! Daca am ales perioada de un an pentru cresterea copilului (cu 85 % din net), cand ar trebui sa ma reintorc la servici pentru a beneficia de stimulentul de insertie (pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului), avand in vedere ca sotul nu poate beneficia de concediu de crestere a copilului de 30 de zile (cum prevede noua lege), pe motiv ca este student.
Va multumesc!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire: in prima luna de prenatal am primit am primit un salariu mai mare decat in a doua luna (o mare diferenta) si dupa ce i-am intrebat pe cei din contabilitate despre acest lucru, raspunsul lor a fost ca: in prima luna (ex: noiembrie) au fost mai multe zile lucratoare decat in a doua(ex. decembrie).Ce legatura au zilele lucratoare din prima mea luna de prenatal din moment ce ar trebuii sa se faca media salariilor brute pe ultimele 6 luni? Este corect sa-mi fie calculat salariul in functie de zilele lucratoare ale lunilor in care eu sunt(am fost) in concediu prenatal?
Daca ''Da, este corect calculat!'': atunci nu cred ca media ultimelor 6 luni poate fi atat de mult influentata de 1-3 zile diferenta de la o luna la alta, din moment ce diferenta de la un salariu la celalalt a fost de aproximativ 450RON.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns de la dumneavoastra!