avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate Mirelush26

Activitate Mirelush26

Multumesc frumos!
Buna seara,

Parintii mei au cumparat casa in anul 1988 cu chitanta de mana iar in anul 1990, cand au vrut sa faca actele au aflat ca terenul de 250 mp nu era tot in proprietate (125 mp revenisera statului deoarece un fost proprietar a avut o datorie catre stat). Parintii mei au facut actele pe jumatate din teren iar pe cei 125 mp au platit chirie catre primarie. In urma cu 5 ani au facut demersurile pt iesirea din indiviziune pt. cei 125 mp si le-a revenit de plata o sulta de 30000 de lei. Intre timp, ni s-a spus ca aceasta sulta s-a prescris, dar ca primaria poate oricand sa le ceara sa plateasca din nou chirie pe acest teren.Pana la urma ei sunt acum proprietari pe teren sau nu, dat fiind ca sulta s-a prescris?
Buna seara,

Vreau sa-mi cumpar un apartament prin credit Prima Casa, dar ma gandeam sa-l inchiriez pentru un an sau 2 si sa locuiesc in continuare cu parintii (cat mai am posibilitatea) iar cu banii de chirie sa platesc rata, pentru ca mi-ar fi foarte greu sa ma descurc singura cu banii care mi-ar ramane dupa plata ratii. Este posibil, si daca da, in ce conditii? Stiu ca exista o interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani, aceasta interdictie se refera si la inchiriere sau doar la vanzare?
Buna seara,

In anul 2006 am facut un credit pentru o firma PFA (firma fiind pe numele meu) impreuna cu sotul. In 2009 am divortat, creditul ramanand sa fie platit de fostul meu sot, ulterior am aflat ca el nu a mai platit ratele la banca. Intre timp firma a fost radiata din oficiu. As dori sa stiu daca banca poate acum sa ne execute pe mine si pe el in egala masura, in conditiile in care creditul acesta nu a fost inclus in partajul bunurilor comune?