Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament achizitionat prin prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament achizitionat prin prima casa

Buna seara,

Vreau sa-mi cumpar un apartament prin credit Prima Casa, dar ma gandeam sa-l inchiriez pentru un an sau 2 si sa locuiesc in continuare cu parintii (cat mai am posibilitatea) iar cu banii de chirie sa platesc rata, pentru ca mi-ar fi foarte greu sa ma descurc singura cu banii care mi-ar ramane dupa plata ratii. Este posibil, si daca da, in ce conditii? Stiu ca exista o interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani, aceasta interdictie se refera si la inchiriere sau doar la vanzare?
Se refera la vanzare / donatie.. prin inchiriere nu il instrainati.
Multumesc frumos!