Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept proprietate

Buna ziua,
Sunt casatorita, avem doi copii minori, si as dori sa cumpar un apartament dar cum sa procedez ca sotul sa nu ai drept asupra imobilului? Avem diverse divergente si vreau sa ma asigur ca in cazul unui divort am unde locui.
Inainte de cumparare, incheiati cu sotul o coneventie matrimoniala de separatie de bunuri.
Astfel, dupa incheierea acestei conventii, ce va cumpara fiecare singur, va fi bun propriu.
Puteti alege un alt regim matrimonial decat al comunitatii legale de bunuri prin incheierea unei conventii matrimoniale conf.art.329-338 NCC.
Am inteles, dar daca il cumpara parintii mei( desi eu voi plati ratele), ce varianta exista sa imi ramana mie dupa decesul lor? Sau cat sunt in viata sa facem un contract de vanzare-cumparare, donatie?Eu mai am doi frati, si cine stie in ce relatii vom fi cu timpul. Dar fiind casatorita tot va fi impartit cu sotul?
Pai contractul de vanzare cumparare este exclus, din moment ce nu doriti sa fie si al sotului.
Da, pot cumpara parintii si ulterior sa va faca un contract de donatie. Insa cam greu, daca il cumparati in rate. Exista interdictie de instrainare pe o perioada de 5 ani si orice act cu privire la imobil se poate face numai cu acordul bancii.