Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

Buna ziua m-am casatorit cu un barbat care are infiat cu prima sotie o fata si careia ii plateste pensie alimentara . In prezent suntem in proceduri sa achizitionam un apartament la care amandoi am convenit sa nu aiba ca mostenitor aceea fata intrucat dansa nu doreste sa ne respecte. Mentionez ca nu avem copii iar sotul este singur la parintii .
Socrii doresc sa ne ajute intrucat parte din bani sunt ai lor pt apartament si au facut deocamdata cu dezvoltatorul un contract prin care ei sunt cumparatorii.
Intrebarea e ce acte sa facem ca fata lui din prima casatorie sa nu mosteneasca nimic si pe cine ?
Inainte de achzitionare, incheiati cu sotul o conventie matrimoniala de separatie de bunuri, urmand ca acel apartament sa fie cumparat ca bun propriu.
Adica apartamentul sa fie doar al dvs, sotie.
Conf.art.369(1)NCC"Dupa cel putin un an de la data incheierii casatoriei sotii pot,ori de cate ori doresc sa inlocuiasca regimul matrimonial existent cu un alt regim matrimonial ori sa il modifice,cu respectarea conditiilor prevazute de lege pentru incheierea conventiilor matrimoniale."