Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare Separatie de bunuri -Buna ziua. Sotul a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare Separatie de bunuri -Buna ziua. Sotul a detinut un apartament inainte de casatorie. ...

Buna ziua.
Sotul a detinut un apartament inainte de casatorie. Am schimbat regimul matrimonial in separatie bunuri, pentru a lua un credit ipotecar prin care mi-a vandut jumatate din apartament.
Au trecut 3 ani de atunci. Ce trebuie facut pentru a reveni la regimul matrimonial anterior? Multumesc!
Art. 369 Cod civil

(1) După cel puţin un an de la încheierea căsătoriei, soţii pot, ori de câte ori doresc, să înlocuiască regimul matrimonial existent cu un alt regim matrimonial ori să îl modifice, cu respectarea condiţiilor prevăzute de lege pentru încheierea convenţiilor matrimoniale.

Dacă l-ați schimbat odată, știți deja cum se modifică (la notar)
romascanu, moderator