Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.In ce conditii se poate face o separare de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.In ce conditii se poate face o separare de bunuri sau ...

Buna ziua.In ce conditii se poate face o separare de bunuri sau conventie matrimoniala inatinte de implinirea a 1 an de casatorie.specific ca acest document este necesar pentru accesarea unui credit la banca.Va multumesc frumos!
ar trebui sa dati ceva detalii, de ce e nevoie de asta ca sa accesati creditul.
sotul are datorii sau care e treaba mai exact?
daca e musai sa va schimbati regimul matrimonial, nu puteti face asta mai devreme de un an.
divortati, faceti partaj daca e cazul sau lichidati regimul matrimonial, luati creditul si recasatoriti-va sub ce regim aveti nevoie/.

gi-jane2 a scris:

ar trebui sa dati ceva detalii, de ce e nevoie de asta ca sa accesati creditul.
sotul are datorii sau care e treaba mai exact?
daca e musai sa va schimbati regimul matrimonial, nu puteti face asta mai devreme de un an.
divortati, faceti partaj daca e cazul sau lichidati regimul matrimonial, luati creditul si recasatoriti-va sub ce regim aveti nevoie/.

Sotul este in biroul de credit,dar fara restante active.Creditul a fost achitat.De aceea vroiam sa stiu in ce conditii putem face o separare de bunuri.
Nu prea va ajuta, e adevarat ca ar conta si banca.
avem si pe forum un utilizator care dupa ce a parcurs toate etapele, avea si separatie de bunuri cu sotia, nu i-au dat ca sotia sa avut candva o problema cu banca.
Mai devreme de 1 an nu puteți.
În niciun fel de condiții.
Art 369 C civ - 1) După cel puțin un an de la încheierea căsătoriei, soții pot, ori de câte ori doresc, să înlocuiască regimul matrimonial existent cu un alt regim matrimonial ori să îl modifice, cu respectarea condițiilor prevăzute de lege pentru încheierea convențiilor matrimoniale.

In nicio modalitate nu puteti schimba regimul matrimonial sub 1 an de la data incheierii casatoriei. Discutati la banca si incercati alte modalitati sau asteptati sa treaca anul.