avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate lennu

Activitate lennu

Am decis a imi infiintez un II cu activitate de comert produse agricole. Care sunt contributiile obligatorii ce trebuie sa le platesc catre stat si la ce venit? - ma intelegeti ca doresc venitul minim obligatoriu astfel incat maria sa statul sa beneficieze cat mai putin de pe urma mea :) Acest lucru in schimb sa nu ma priveze de primirea stimulentului de insertie si de , fereasca D-zeu, cazul in care voi avea nevoie de ingrijiri medicale.
Multumesc!
multumesc frumos!
Buna
Dupa un an de concediu de crestere copil, am revenit la vechiul loc de munca pe un alt post decat cel de pe care am plecat - (dar asta este o alta poveste), si unde intentionez sa imi inchei activitatea. (demisie). Intrebarea mea este urmatoarea: cum as putea primi in continuare stimulentul de insertie, in conditiile in care nu ma angajez la un alt loc de munca?
1-sa imi deschid o II unde ca administrator platesc impozit la venitul (am o activitate agricola) sau
2 - imi platesc singura indemnizatiile la stat ca persoana fizica (sanatate, pensie, impozit) la salariul minim pe economie sau
3 - in baza certificatului de producator (agricol) sa platesc impozit la venit realizat sau la norma de venit - dar acolo nu cred ca se plateste lunar...
4 - sau va rog sa imi dati dv cea mai sigura solutie.

Multumesc ff mult!
Buna. In 2013 societatea mea a vandut un produs in Bulgaria doar in baza unor facturi fiscale - fara contract de vanzare cumparare. Societatea bulgara a prezentat o copie dupa un OP ca si cum s-ar fi efectuat plata. Dar in cont, la revenirea in Romania, surpriza! nu era achitat nici o suma de rest plata. (doar avansul initial).
Intrebare:
1 - cum imi pot recupera creanta actuala?
2 - cum ma pot pune la adapost in viitor de astfel de parteneri de afaceri externi?

Multumesc!
In conditiile pct. b) pot sa imi platesc doar contributia la sanatate fara a deschide II si sa il trec pe sot ca coasigurat?
buna ziua
suntem o fam. compusa din 4 membri. Noi parintii, desfasuram o activitate agricola si producem / vindem in baza unui certificat de producator, va rog sa imi spuneti daca deschid un II si eu ca titular platesc contributiile de sanatate pt salariul minim pe ec. , toti cei 4 membrii ai fam vor putea beneficia de servicii medicale gratute? sotul si copii pot fi trecuti ca coasigurati la fondul de sanatate? va treb sa platesc im plus pt ei?
multumesc!
Răspuns la discuția Fonduri pentru sera de flori
nobody??
Dar pentru o sera cu capsuni? masura 121, 141???
va salut!
sunt producator de flori in ghiveci. in prezent produc si comercializez in baza certificatului de producator.

ce fond pot accesa pt ridicarea unei noi sere, cu sistem de incalzire si irigatie,,, etc. ?
Multumesc frumos!
Daca nu a depus declaratia de venit si nici nu a platit impozit se poate considera ca nu au fost venituri?(productie neprofitabila, pierdere totala , etc) Prin urmare tatal in ultimile 12 luni a avut venit = 0. In aceasta situatie plateste statul cei 600 lei minimul impus de lege?

Primaria nu are de unde sa elibereze o dovada pt nu are ce sa scrie in ea.... anul trecut s-a mers la Finante pt a plati un impozit pt venitul din flori, sau macar sa se informeze ce anume trebuie sa faca in aceasta privinta, doar ca domnii de acolo nu au stiut ce sa zica si cica" esti primul care cere asa ceva!" (esti prost ? sau ce?)

Daca tatal nu ar avea nici un venit, de nici o culoare, daca nu declara nimic, nici ca are certificat de producator, s-ar mai scade o luna din CCC al mamei?

multumesc!