avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate nakos3_2

Activitate nakos3_2

Răspuns la discuția Impozitare drepturi de autor
Buna ziua,
am citit extrasul din Codul fiscal referitor la impozitarea drepturilor de autor postat mai sus, dar totusi m-am pierdut in textul juridic si nu am inteles problema.

Trebuie sa decontez la un proiect de finantare o plata pentru o persoana fizica, un muzician, suma de 1000 lei. M-i s-a propus sa inchei un contract de cesiune a drepturilor de autor. Mentionez ca persoana respectiva este angajat la Opera. Intrebarea mea este: cat trebuie sa platesc in numele lui la stat? Daca inteleg bine 16%? Asta ar insemna 1000 lei net, 862 lei brut si 138 lei impozit?

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns. In acest caz se poate face ceva ca macar in anii urmatori sa procedeze conform legii? Spuneti "bila neagra", adica nu chiar legal? Intrebarea mea este: consiliul local conform legii este OBLIGAT SAU NU sa organizeze concurs pentru alocarea fondurilor publice. Stiu ca acest consiliu local despre care vorbesc, acorda bani pentru domeniul social si cultural doar ca nu stiu daca a decis alocarea acestora pentru activitatil derulate de asociatii si fundatii.
Răspuns la discuția Directionare 2% pentru ONG
De obicei cand se face transferul spre contul ONG-urilor?
Sunt presedintele unei asociatii, cu drept de organizare evenimente, specificat in statut. Doresc sa aflu daca un consiliu local este obligat sa organizeze concurs pentru distribuirea fondurilor publice conform legii nr. 350/2005?
Am intocmit un dosar de cerere de finantare nerambursabila, pentru un eveniment din comuna respectiva si l-am depus la consiliul local. Primarul mi-a spus ca nu avem nici o sansa, banii vor fi folositi pentru alt program, organizat de primarie. Intreb eu, este legal ceea ce fac? Nu trebuie macar sa ofera o sansa pentru ONG-uri prin publicarea unui concurs pentru banii respectivi? Pana la urma deaceea exista ONG-uri ca sa poate prelua diferite sarcini de la institutiile statului, nu? Multumesc!