avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate mariacristi

Activitate mariacristi

Sunt persoana autorizata cu viza CFP intr-o institutie publica, mai precis AJOFM, institutie care stabileste drepturi banesti persoanelor care isi pierd locul de munca. Deoarece aceste persoane dupa stabilirea drepturilor banesti nu respecta legslatia in vgoare se creeaza debite care trebuie recuperate
Aceste debite sunt calculat si vizate de mine.
De curand amprimit o decizie prin care mi se comunica sa fac parte din comisia de executare silita.
Intrebarea mea este, pot sa merg sa recuperez un debit care a fost calculat si vizat tot de catre mine? Nu este incompatibilitate?
Multumesc!
Discuție Activitate CFP
Sunt persoana autorizata cu viza CFP intr-o institutie publica (verific corectitudinea stabilirii, reluarii, suspendarii, incetarii dreptului conform L76/2002 - legea somajului)
Sunt situatii in care persoanele nu respecta legislatia si se constata debite. Aceste debite sunt calculate si vizate tot de catre CFP. Azi am primit o decizie ca voi face parte din comisia de executare silita. Intrebarea mea este: daca eu sunt cea care vizez decizia de debit este legal sa ma deplasez sa si recuperez sumele? Nu este incompatibilitate faptul ca eu am calculat, si ulterior m-am deplasat la recuperare?
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc anticipat!
Multumesc!
Buna ziua,

O persoana care are un contract de cesiune a drepturilor de autor si este beneficiara de indemnizatie de somaj, trebuie sa inceteze sau sa suspende somajul pentru perioada contractului? Mentionez ca a fost incheiat un contract pe 4 zile (niste filmari) iar venitul net a fost de 1450 lei
Va rog sa ma ajutati cu aceasta speta deoarece nu stiu cum trebuie procedat

Va multumesc anticipat!

Răspuns la discuția Delegare de atributii
Eu am primit 4 clase de salarizare pentru CFP
Ideea era daca este legal sa semnez si pentru sef si pentru CFP pe acelas document, nu daca trebuie sa mi se acorde spor de conducere
Iar daca cei de la resurse ii acorda accest spor sefului si când este in concediu e e problema lor, eu nu semnez si acele documente, eu vizez platile catre someri
Răspuns la discuția Delegare de atributii
la institutia mea primeste si in aceste perioade indemnizatie de conducere
Referitor la speta mea, consider ca nu pot semna si pentru sef de serviciu atata timp cat semnez pentru CFP si cred ca asta este si motivul pentru care nu a fost intocmita decizie de delegare de atributii
Răspuns la discuția Delegare de atributii
In institutiile publice sefii de serviciu sunt platiti cu un procent din salariul de incadrare, chiar si in perioada in care acestia sunt in delegatie sau in concediu
Lucrez intr-o institutie publica si mi-a fost trecut in fisa postului ca preiau atributiile sefului de serviciu când acesta este plecat, insa nu a fost intocmita decizie in acest sens.
Este legal sa semnez documente in conditiile in care nu exista o decizie?
Mentionez ca eu îndeplinesc atributiile de CFP la serviciul respectiv si consider ca este o incompatibilitate.
Fisa postului am semnat-o, dar stiu ca aceasta se refera strict la atributiile postului si nu la faptul ca înlocuiesc seful de serviciu când acesta este plecat
Va multumesc!