avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Activitate Diana_27

Activitate Diana_27

Buna ziua. Scriu cu speranta ca ma poate ajuta cineva. Ma intereseaza daca s-a schimbat regimul de import in ceea ce priveste deseurile din material plastic. Am inteles ca s-a republicat legea(cred ca e vorba de legea 211/2011), pe care am lecturat-o, insa nu sunt lamurita daca mai sunt necesare avizele emise de autoritati atat pentru importator, cat si pentru exportator. Mai este hotarârea nr. 340 din 20 iunie 1992, de care nu stiu daca se mai aplica. Va multumesc.
Răspuns la discuția Titlu executoriu taxa auto
Ideea e in felul urmator: eu pur si simplu pot sa nu fac nimic. Totusi nu as vrea sa las situatia in felul acesta, sa ma prefac ca ploua si apoi omul sa aiba probleme si mai mari. Desi pana la urma e problema lui, pe numele lui, pe adresa lui, dar se pare ca nu-l prea intereseaza. N-as vrea nici sa-l execute silit, dar nici sa platesc eu pentru prostia lui.
Dupa parerea mea, trebuia sa mearga la finante, sa depuna contestatie si sa prezinte contractul de vanzare-cumparare incheiat cu mine, sa rezolve el situatia, nu sa mi-o paseseze mie, sa merg eu in numele lui sa fac demersurile necesare.
De aceea am intrebat ce obligatii am eu fata de acest titlu executoriu care nu imi este adresat?
Răspuns la discuția Titlu executoriu taxa auto
Titlul executoriu nefiind pe numele meu, nu a venit prin posta la adresa mea. Acesta a fost trimis la adresa fostului utilizator. Cine l-a preluat, vazand marca masinii care e trecuta in titlul executoriu si dandu-si seama ca e vorba de masina mea, a pus plicul desfacut in casuta mea postala.
Răspuns la discuția Titlu executoriu taxa auto
Eu sa ma interesez? In calitate de?
Cum sa fie tot impozitul meu din moment ce eu l-am platit anual din momentul in care masina a trecut pe numele meu? Asta pe langa faptul ca oricum eu il plateam si inainte, pe toata durata leasingului, dar asta nu are relevanta.
Suma totala e de 1012. Eu v-am explicat cum anume este trecut in acel tabel in titlul executoriu(total restant 1012, debit curent 180, ramasita ani anteriori 525, majorare 307).
Daca ar fi amenzi, ar fi venit pe numele meu.
Daca erau amenzi vechi,inainte de 2010, nu puteam transcrie masina. La momentul transcrieii am platit 15 lei impozit aferent lunii ianuarie 2010, tocmai pentru a fi cu taxele la zi, in numele lui, evident.
Răspuns la discuția Titlu executoriu taxa auto
Taxa de mediu nu cred ca este, pentru masina respectiva platindu-se accizele in 2006. Este specificat "Debit curent restant" la data de 16.10.2013 in suma de 180 lei. Exact cat platesc eu impozit anual pentru aceeasi masina. Apoi ramasita ani anteriori, plus majorari.
Si iarasi daca ar fi taxa de mediu, de ce nu s-a trimis pe numele meu care am inmatriculat masina in 2010?

LE: de taxa de mediu nu se oucpa ANAF? Titlul executoriu e de la primarie.
Buna ziua. Va prezint pe scurt situatia in care ma aflu, cu speranta ca ma puteti ajuta. In 2006 parintii mei au dorit achizitionarea in leasing a unui autoturism. Dat fiind faptul ca ei lucreaza in alta tara, nu s-a putut face un contract pe numele lor, alegandu-se varianta girarii unei persoane care sa aiba un contract de munca la noi in tara. Eu fiind studenta la acea vreme, nu s-a putut face pe numele meu, asa ca am cooptat o terta persoana, care a devenit utilizator. Toate bune si frumoase, leasingul s-a incheiat in 2010, autovehiculul s-a instrainat catre respectiva persoana si apoi am incheiat un contract de vanzare cumparare intre mine si utilizator. Am transcris masina, am declarat-o la finante , insa ieri m-am trezit ca am in casuta postala un titlu executoriu care e pe numele celui de la care am "cumparat" masina. Mentionez ca de toate demersurile s-a ocupat o firma de intermedieri, ma refer la plata taxe, inmatriculare si tot ce presupune acest demers.
Titulul executoriu se refera la [TAXA AUTO] si este in valoare de 1.012 lei. Ma gandesc ca persoana respectiva nu a retras masina din evidentele de la finante si acum acestia au trimis restantele la impozit.
Intrebarea mea este: ce obligatie am eu fata de acest titlu executoriu? Banuiesc ca persoana in cauza considera ca e de datoria mea sa platesc acea suma.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc.
Anterior acestor date nu pot sa transmit revisalul deoarece inca nu este sigur ca aceste contracte vor fi prelungite, insa e bine de stiut in cazul in care vor fi alte situatii de acest fel.
O zi minunata!
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoare problema: am cateva contracte de munca incheiate pe perioada determinata, unul pana in 26.07.2013 si altul pana in 02.08.2013. Eu urmeaza sa plec in concediu de odihna de maine. Intrebarea mea este, in cat timp pot sa fac modificarea contractelor in perioada nedeterminata? As vrea sa evit sa vin la munca in zilele de 26 si 02 ca sa fac actele aditionale. Se aplica si in acest caz termenul acela de 20 de zile lucratoare? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Schimbare functie angajat
Da, multumesc. Insa nu va fi vreo problema daca maine voi avea 2 directori generali la aceeasi asociatie? Unul cu 4 ore(actualul) si un altul cu 2 ore(cel care urmeaza a fi angajat).
Buna ziua. Trebuie sa fac o angajare pe postul de director general, incepand cu data de 08.03.2013, insa avem deja o persoana angajata pe acest post, careia urmeaza a-i fi schimbata functia, incepand cu aceeasi data. Cum procedez in acesta situatie? Cand fac modificarea in revisal pentru schimbarea functiei? Contractul nou il inregistrez azi. Nu va fi problema ca vor fi 2 functii de director general? Actul aditional pot sa-l inregistrez azi in revisal cu data producerii efectelor de maine?
Va multumesc anticipat.