Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire/modificare CIM perioada determinata in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire/modificare CIM perioada determinata in nedeterminata

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoare problema: am cateva contracte de munca incheiate pe perioada determinata, unul pana in 26.07.2013 si altul pana in 02.08.2013. Eu urmeaza sa plec in concediu de odihna de maine. Intrebarea mea este, in cat timp pot sa fac modificarea contractelor in perioada nedeterminata? As vrea sa evit sa vin la munca in zilele de 26 si 02 ca sa fac actele aditionale. Se aplica si in acest caz termenul acela de 20 de zile lucratoare? Va multumesc anticipat.
Modificarea duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata se completeaza si se transmite in REVISAL in termen de 19 zile lucratoare de la data intervenirii modificarii.

In speta, termenul incepe sa curga incepand cu data de 26.07 , respectiv 02.08.2013.

De asemenea, puteti incheia actele aditionale si , eventual , sa transmiteti REVISAL-ul si inainte de datele mai sus mentionate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc.
Anterior acestor date nu pot sa transmit revisalul deoarece inca nu este sigur ca aceste contracte vor fi prelungite, insa e bine de stiut in cazul in care vor fi alte situatii de acest fel.
O zi minunata!