avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280091

Activitate ContSters280091

Buna ziua, in anul 1994 tatalui meu i s-a emis titlu de proprietate pe o anumita suprafata de teren.Nu a locuit niciodata acolo si nici impozit nu a platit fiind revolutionar.Acum in 2015 dupa decesul tatalui eu am mers la primaria localitatii respective, fara titlul de proprietate acesta find pierdut, de unde mi s-a emis o instiintare cum ca tatal meu detine o suprafata de n hectare in loc. respectiva fara a mi se spune unde.In cont. am facut demersuri la aceasi primarie pentru a obtine un duplicat dupa titlul de proprietate si de mai bine de un an astept.Acestia m-au incadrat in legea 165 pentru a mi se da un alt amplasament pentru ca vechiul amplasament este ocupat de altcineva si ma amana mereu motivand ca asteapta un raspuns de la OCPI sa vada ce s-a intamplat cu terenul respectiv.Intrebarea mea este daca intradevar ma incadrez in legea 165 si trebuie sa urmez procedura sau este cazul sa consult un avocat pentru a demara un proces?Va multumesc anticipat!
Buna ziua, este vorba de o fundatie constituita in 1993 de catre 21 de membrii fondatori din care si parintii mei care ocupau si functiile de presedinte si vicepresedinte in consiliul director.Dupa decesul lor nu s-a mai ocupat nimeni de aceasta fundatie.Acum eu bazandu-ma pe art. 30 alin 2 din legea asociatiilor si fundatiilor am deschis proces impotriva fundatiei pentru a schimba consiliul director(cel vechi constituindu-se din parintii mei-decedati si alte 3 persoane care sunt de negasit).Instanta a numit un curator si mi-a pus in vedere sa indic care din membrii fondatori mai sunt in viata si care sunt decedati precum sa aduc si 2 declaratii notariale din partea celor interesati sa intre in noua componenta a consiliului director.Banuiesc ca acum urmeaza ca cei in viata sa fie citati.Intrebarea mea este ce se poate intampla mai departe in cazul in care nu se prezinta nimeni?Mi se accepta cererea?Dar daca acestia se prezinta?Trebuie sa le cer acordul pentru noua componenta?Mentionez ca acestia sunt foarte batrani si au trecut mai bine de 20 de ani de la infiintarea fundatiei.Va rog mult lamuriti-ma!Multumesc!
Răspuns la discuția Indicarea persoanelor decedate
Va multumesc!
Buna ziua, intr-un proces pentru alegerea unui nou consiliu director intr-o fundatie, cel anterior fiind in imposibilitatea de a se mai intruni mi s-a cerut sa indic persoanele decedate din membrii fondatori (acestia fiind destul de in varsta).Intrebarea mea este daca e nevoie de acte care sa dovedeasca decesul acestora si de unde le pot obtine sau e suficient cuvantul meu...?Multumesc!
Răspuns la discuția Legea asociatiilor si fundatiilor
Adica...daca consiliul director nu se mai poate intruni, nimeni nu se mai ocupa de acea fundatie, o alta persoana interesata poate fii prelua conducerea si stabili un alt consilu director...?Va rog lamuriti-ma, multumesc!
Buna ziua, la ce se refera art. 30 din legea asociatiilor si fundatillor?
Art. 30. -
(2) În cazul în care, pe parcursul funcţionării fundaţiei, componenţa consiliului director nu se poate modifica în condiţiile stabilite de statut, instanţa prevăzută la art. 17 va desemna, pe cale de ordonanţă preşedinţială, la cererea oricărei persoane interesate, persoanele care vor intra în componenţa consiliului director.
Art. 31. -
(2) Dispoziţiile art. 27 se aplică în mod corespunzător.
Art. 32. - În cazul în care actul constitutiv nu cuprinde componenţa nominală a celor dintâi organe ale fundaţiei, ci numai regulile stabilite de fondatori pentru desemnarea membrilor acestora şi dacă nici unul dintre fondatori nu mai este în viaţă la data constituirii fundaţiei, dispoziţiile art. 30 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.

Răspuns la discuția Despagubire casa retrocedata
nimeni?
Parintii mei au fost cumparatori de buna credinta a unui apt. in zona Unirii. In 2007 au fost dati in judecata pt revendicare.Intre timp mama a murit si tata s-a imbolnavit asadar procesul a fost pierdut.La aflarea acestora mafia imobiliara a stat pe capul meu incercand sa ma convinga ca daca nu vand voi ramane pe strazi tatal meu fiind grav bolnav tintuit la pat si eu deasemenea suferind de o boala incurabila.Neavand posibilitatea de a ma intretine pe mine si pe tata m-am vazut obligat sa vand pentru a putea supravietui.Tata a murit la o saptamana dupa vanzare(din cauza necazurilor).Vanzarea a fost facuta de catre mafia imobiliara, tatal a semnat neintelegand ce semneaza fiind bolnav de dementa mixta(Alzheimer) in faza terminala iar eu din disperare neavand cu ce sa-l intretin.Am citit ca exista un art. in lege ce spune ca nu ai voie sa profiti de un om in stare de necesitate.Am primit doar un sfert din valoarea casei.Acum ce se intampla cu mine, consider ca am fost si pacalit si am ramas si fara casa sau despagubiri.Am nevoie de un avocat sau de un sfat de la o persoana specializata deoarece consider ca mi s-a facut o nedreptate profitandu-se de situatia in care eram la momentul respectiv, va multumesc!
Răspuns la discuția Punct de lucru - ONG - fundatie
Inteleg ca daca primaria este de acord se poate proceda si in felul acesta, va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, detin un teren retrocedat - dosarul e la primarie cu cererea de retrocedare - insa din cauza birocratiei si a legii 165/2013 lucrurile se misca foarte greu, ba chiar demersurile consiliului local ar fii sunt suspendate momentan.Eu detin un ONG-fundatie si as dori sa schimb sediul sau sa deschid un punct de lucru pe acel teren.Intrebarea mea este daca pot grabi demersurile evitand legea 165/2013 ajutandu-ma de posibilitatea primirii unei suprafete de teren din rezerva primariei (avand in vedere ca aceasta exista deja pe numele meu doar ca nu am fost pus inca in posesie) pentru demararea unui proiect social...?Va multumesc!