avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate simian28

Activitate simian28

domnule nu este vorba despre o sentinta este vorba despre prezentarea cauzelor in programa de judecata,in care apar partile din dosar,credeti-ma ca am petrecut timp prin judecatorii si tribunale dar niciodata nu am vazut publicata o sentinta cu tot cu datele personale complete a paratului respectiv inculpatului....asta este problema

si repet nu este vorba despre o sentinta...stiu ca atunci s-ar schimba datele problemei

stimata doamna sau domnisoara ,apreciez faptul ca ati raspuns,dar ce spuneti dumneavoastra mi se pare deplasat,asta nu inseamna ca nu aveti dreptate,dar cat timp cineva imi incalca drepturile si eu fac dovada ca imi sunt incalcate,de ce trebuie sa existe un prejudiciu direct pentru ca acea institutie sau persoana sa raspunda in fata legii?ieu cand nu port centura si sunt oprit de politia rutiera sunt amendat pentru ca incalc legea nu ca am produs un prejudiciu cuiva..eu caut o idee sau o solutie sa schimb atitudinea institutiilor statului,ca macar ele sa respecte legea in tara asta pentru ca din activitatea mea anuala platesc impozite si le sustin functionarea,deci daca imi puteti oferi un raspuns mai putin pausal as aprecia...va multumesc
buna ziua ,ma adresez dumneavoastra pentru niste sfaturi referitoare la o posibila actiune in instata pe care vreau sa o deschid in viitorul apropriat,asta daca nu ma sfatuiti sa nu o fac,este vorba despre incalcarea drepturiilor rezervate de legea nr.677/2001 chiar de catre o institutie a statului,recte Ministerul Justitiei prin site-ul lor,mai pe scurt,in urma unu proces de natura penala,care a fost public si inteleg asta,imi publica pe site alaturi de prezentarea cauzei toate datele mele cu caracter personal astfel: CNP,adresa,numele parintiilor,inclusiv seria de buletin,acum eu m-am adresat si Ministerului si administratorului de site fara a primi nici un raspuns,apoi m-am indreptat spre ANSPDCP(Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal) si nici de aici nu am primit raspuns ,in acest caz cu cine trebuie sa ma judec???va multumesc
Buna ziua ma poate lamurii si pe mine cineva care este calculul valabilitatii numerelor rosii,conform art 186 alineatul 2 din codul de procedura penala nu se ia in calcul ziua din care termenul incepe sa curga si nici ziua cand acesta se incheie,m-am raportat la ccp pt ca incalcarea termenului atrage raspunderea penala...inj cazul meu am fost oprit la 20 de ore dupa ce numerele expirasera conform datei inscrise pe autorizatia de circulatie provizorie respectiv 01.02.2013 a expirat si eu am fost oprit la 02.02.2013 orele 20....si in codul d procedura civila termenele se socotesc la fel....ce regim de calcul se aplica acestor numere?va multumesc
Răspuns la discuția infractiunea articolul 85
va multumesc mult sunteti draguta ,ma-ti lamurit ,acum sper sa o scot macar la minimul sau sub minimul special,poate se va tine cont de cele 20 de ore decand expirasera,ciudat este ca am comis aceasta infractiune in nestinta de cauza,sotia mea a fost cea care a ridicat autorizatia in data de 3 ianuarie nu eu personal,gresala mea este ca am mers pe o logica proasta de calcul adica perioada 3 ianuarie 3 februarie insumand 30 de zile,poate timpul mic scurs de la expirare il voi folosi ca circumnstanta atenuanta cel putin pentru a scapa de un eventual spor din cauza recidivei...va multumesc mult pt ca mi-ti luat o piatra de pe inima .nu mai aveam rabdare pana maine sa obtin o consultatie la un avocat, eu sunt din sibiu daca sunteti de aici sau din zona va rog sa imi trimite-ti un nr de telefon pe mesaj privat daca va intereseaza aceasta speta si nu aveti prea multe alte cauze la care lucrati ,partea financiara nu este o problema...va multumesc mult si toate cele bune
Răspuns la discuția infractiunea articolul 85
va multumesc mult pt raspuns,sa vad daca am inteles bine totusi,fapta sa intamplat chiar ieri:D, la 2 ani de la eliberarea conditionata,deci nu eram in termenul de verificare,sunt constient ca au sa tina cont la judecare de recidiva si sa imi aplice o pedeapsa mai mare,dar eu neincalcand eliberarea conditionata sa inteleg ca acel rest de un an nu au sa il mai adauge la aceasta condamnare??...da nu am indeplinit termenul de reabiltarea...va multumesc
buna ziua,am fost oprit de politia rutiera circuland cu numerele provizorii expirate de 20 de ore,politisti mi-au intocmit dosar penal,am citit legea am vazut incadrarea de 1-3 ani,acum intervine alta problema care as vrea sa ma ajutati sa o lamuresc,am suferit o condamnare cu inchisoarea de 3 ani si 6 luni si am fost eliberat conditionat ,mi-a ramas de executat 1 an,eu am fost eliberat in urma cu 2 ani,deci eliberarea conditionat nu am incalcato,se presupune ca am executat pedeapsa sau acum daca ma vor condamna mi se va adauga si restul de pedeapsa neexecutat din cealalta condamnare ,as vrea sa lamuriti cu aceasta chestiune si daca nu am fost clar in exprimare va rog sa ma intrebati si alte detalii,va multumesc anticipat