avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate danaml

Activitate danaml

Buna ziua,
Directorul executiv vrea sa imi delege ca si atributii semnarea Ordonantatelor pe perioada nederminata, nu doar doar pe perioada in care ea nu se afla in institutie din diverse motive, ca sa numai isi asume responsabilitatea fiind in litigiu cu o firma , daca se va plati catre aceasta.Eu ca si director executiv adjunct , fiind a2a persoana ierarhic in institutie "pot sa refuz semnarea deciziei de delegare de ]competente"????.Mentionez ca semnez aceste ordonante in locul ei ,doar cand se afla in concediu, plecata din institutie fiind inlocuitorul de drept.Am posibilitatea sa refuz? Si Ce consecinte ar fi daca refuz?
Mentionez ca sunt functionar public si lucrez intr-o instituie de stat.
Buna seara,
Ce se poate intampla daca s-a platit cheltuielile de judecata din bugetul de stat , ci nu din bugetul asig . sociale capitolul 20.30.30, ci din 68.57.01 ?Ce masuri ar putea lua Curtea de Conturi?
Va rog raspuns, multumesc.
In cheltuielile extrajudiciare intra dobanzile si actualizare indicelui de inflatie obtinute in instanta
Un debit in suma "X"reprezentand prestare transport a fost platit din capitolul "asistenta sociala"57.01.18 .Aceste debit a fost insotit de dobanzi si actualizarea indicelui de inflatie in suma "Y' care au fost platite tot din acest capitol 57.01.18. Este corect ca au fost platite din acelasi captiol dobanda si actualizarea indicelui de inflatie ? sau trebuiau platite dobanda si actualizare indicelui de inflatie din alt capitol, respectiv titltlu?
Dobanda si indicele de inflatie castigate in instanta de catre o regie autonoma pt o prestare de servciu ptr care nu a avut incheiata nici o conventie cu institutia publica ,din ce cont, trebuia sa le plateasca institutia publica (dobanda si indicele de inflatie)?Exista cont de dobanda si indice de inflatie distinct pentru institutiile publice?Sau trebuia platit din acelasi cont din care s-a achitat prestatia(Abonamentele de transp pe leg 189), considerandu-se ca dobanda si indicele de inflatie face referire la prestatie de transport(abonamente)

Ai fost victima unui accident rutier? Cunosti pe cineva implicat intr-un accident rutier?
Noi va putem ajuta oferindu-va gratuit urmatoarele servicii:
- asistenta juridica in vederea obtinerii de daune morale si materiale substantiale.
- indrumare medicala
- consiliere psihologica de specialitate

Noi sprijinim victimele accidentelor rutiere !
www.asociatiavictimelorrutiere.ro
sau la mail constanta@asociatiavictimelorrutiere.ro
Multumesc ptr raspuns.
Buna ziua,
Ce trebuie sa fac sa deschid o filiala in alt oras al unui ONG, ce pasi trebuiesc urmati?Este absolut necesar sa imi iau alt cod fiscal , sa deschid alt cont bancar sau ma pot folosi de cele care exista deja la sediul central in Bucuresti?Sau daca pot functiona asa sp ca sediul este Bucuresti si eu sunt doar reprezentat ca si persoana fizica in orasul respectiv , iar toate donatiile din orasul meu vor merge in contul sediului Central.Eu voi figura ca si membru in fundatie si in timp poate voi inchiria unu spatiu, dar toate donatiile sa mearga in contul de la sediul central