avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate BercuciIulian

Activitate BercuciIulian



Sunt divortat,am 2 copii majori, am fost internat conf.art.114 intr-un spital de psihiatrie, dupa externare un nepot m-a dat in judecata si am fost de acord sa ma ajute intrucat tatal meu tocmai decedase, nu am stiut atunci ca de fapt el obtinuse tutela asupra mea.L-am crezut serios dar el urmarea de fapt partea mea de mostenire.Timp de un an nu m-a ajutat cu nimic ,a beneficiat de toate bunurile mostenite de mine.Am facut recent o reevaluare psihiatrica din care rezulta ca sunt sanatos. Cum pot scapa de tutela ,la care instanta sa ma adresez si cam catre ar fi aproximativ taxa de timbru?
(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului forumului)

un prieten este acuzat de un vecin cum ca i-ar fi furat un bun valoros,au chemat politia care a prelevat amprente,apoi vecinul revine la 2 saptamani si il acuza din nou de furt,el neaga cu vehementa ,dar vecinul a facut public in localitate cum ca el ar fi furat,cunostintele si prietenii ii aduc tot felul de cuvinte rautacioase, el se simte jignit,are probleme cu mama lui ,etc. ce trebuie sa faca pentru ca spune el,nu mai pot iesi pe strada .ma arata lumea cu degetul,si totusi ma consider nevinovat.
UN NEPOT S-A PREZENTAT LA UN PRIETEN ,LA MAGAZINUL ACESTUIA,CARE ARE CAMERE DE SUPRAVEGHER,II CERE ACESTUIA SACOSA MEA ,PE CARE I-O SMULGE DIN MANA SI FUGE CU IA.IN SACOSA RESPECTIVA SE AFLAU MEDICAMENTE VITALE FOARTE SCUMPE ,PRECUM SI TOATA PENSIA MEA !PRIETENUL MEU ANUNTA POLITIA ,CARE IL ADUCE PE NEPOT CU SACOSA CU MEDICAMENTE,DAR FAREA PLICUL CU PENSIA!CE POT FACE IN ACEST CAZ ?
La ce se refera articolul daca a fost formulat intr-un titlu executoriu ?
CUM SE POATE CA CINEVA CARE ESTE SUB TUTELA SA SCAPE DE EA