Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tutela-punere sub interdictie, modalitati de ridicare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tutela-punere sub interdictie, modalitati de ridicare a tutelei

Sunt divortat,am 2 copii majori, am fost internat conf.art.114 intr-un spital de psihiatrie, dupa externare un nepot m-a dat in judecata si am fost de acord sa ma ajute intrucat tatal meu tocmai decedase, nu am stiut atunci ca de fapt el obtinuse tutela asupra mea.L-am crezut serios dar el urmarea de fapt partea mea de mostenire.Timp de un an nu m-a ajutat cu nimic ,a beneficiat de toate bunurile mostenite de mine.Am facut recent o reevaluare psihiatrica din care rezulta ca sunt sanatos. Cum pot scapa de tutela ,la care instanta sa ma adresez si cam catre ar fi aproximativ taxa de timbru?
(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine Regulamentului forumului)

AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Este fara taxa de timbru.

Va adresati la instanta unde aveti domiciliul.
In plus tutorele trebuie sa dea o dare seama asupra cheltuielilor facute in timpul tutelei si daca instanta va decide ca puteti fi scos de sub tutela, tutorele trebuie sa se descarce de gestiune.