Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incheierea tutelei adultului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incheierea tutelei adultului

Speta: bunica aflata sub tutela nepotului moare; inainte de deces, nepotul vinde, cu incuviintarea Autoritatii Tutelare, un imobil, proprietatea comuna a bunicii decedate si a sotului supravietuitor, capabil; ce trebuie sa faca nepotul pentru a obtine descarcarea de gestiune, odata cu incetarea de fapt a tutelei prin decesul tutelatei?;este de ajuns o dare de seama in care sa mentioneze ca a depus banii intr-un cont anume, anexand copia dupa contractul de vanzare cumparare, respectiv, un extras de cont? Sau este obligat sa procedeze mai departe cu succesiunea, in numele mamei sale, si ea bolnava psihic, aflata tot sub tutela acestuia? Cele doua tutele sunt legate una de alta?

P.S. Ce inseamna, mai exact, urmatoarele:

Art. 161. Predarea bunurilor. Bunurile care au fost in administrarea tutorelui vor fi predate, dupa caz, fostului minor, mostenitorilor acestuia sau noului tutore de catre tutore, mostenitorii acestuia sau reprezentantul lor legal ori, in lipsa, de curatorul special numit potrivit dispozitiilor art. 160 alin. (2).
duhastesgut, utilizator