Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela-masura de protectie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela-masura de protectie

Dupa legea 272/2004 tutela este o masura de de protectie alternativa a copilului care se instituie de catre instanta la sesizarea Protectiei copilului. Dupa codul familiei autoritatea tutelara este cea care numeste tutorele.Daca instanta a stabilit tutela,tot instanta este cea care dispune incetarea tutelei? In sentinta civila instanta dispune ca tutorele il reprezinta pe minor, îi administreaza bunurile, il reprezinta, toata astea pana la 18 ani. Intrebarea mea este urmatoarea: in timpul tutelei cine exercita controlul asupra tutorelui (indeplinirea obligatiilor cu privire la minor si bunuri) si la incetarea tutelei cine face descarcarea de gestiune?
Potrivit art.141 alin.1 C.fam., după predarea bunurilor, verificarea socotelilor şi aprobarea lor, autoritatea tutelară va da tutorelui descărcare de gestiunea sa.

Tutorele este raspunzator pentru felul in care asigura ocrotirea persoanei minorului si ingrijeste de interesele patrimoniale ale acestuia.
Tutorele poate raspunde civil sau penal, dupa caz. Raspunderea penala poate fi angajata pentru savarsirea infractiunii de gestiune frauduloasa. Raspunderea civila poate fi patrimoniala (angajata in temeiul art.998-999 C.civ.) sau nepatrimoniala (indepartarea de la tutela, potrivit art.138 C.fam. - Minorul, precum şi persoanele apropiate minorului precum şi administratorii şi locatarii casei în care locuieşte minorul; serviciul de stare civilă, cu prilejul înregistrării morţii unei persoane, precum şi biroul notarial de stat, cu prilejul deschiderii unei moşteniri; instanţele judecătoreşti, procuratura şi poliţia cu prilejul pronunţării, luării sau executării unor măsuri privative de libertate; organele administraţiei de stat, organizaţiile obşteşti, instituţiile de ocrotire, precum şi orice altă persoană, pot face plângere autorităţii tutelare cu privire la actele sau faptele tutorelui păgubitoare pentru minor).