avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate Valeriu28

Activitate Valeriu28

Buna ziua, caut un sfat: vecinii de deasupra inchiriaza de 3 luni apartamentul in regim hotelier, fara acordul vecinilor directi sau al asociatiei, pe care din cate am inteles sunt obligati sa il obtina. Sunt extrem de deranjat de larma si zgomotele repetate produse noaptea de chiriasii temporari si de tot acest du-te vino de deasupra, fiind obligat sa dorm in alte parti de multiple ori in ultimele luni.

Pe langa faptul ca e limpede din zgomote, stiu sigur ca ap. e inchiriat in regim hotelier deoarece am gasit anunturile in ziare si contactand persoana care pune anunturile mi-a raspuns proprietara, cu care ma si intalnisem cand renova apartamentul si care nu a negat ca ar inchiria in regim hotelier, mi-a spus ca va avea grija, etc., ceea ce nu s-a intamplat, evident.

Vreau sa va intreb catre cine pot sa depun plangere, ce cai legale am in caz ca nu reusesc sa rezolv situatia pe cale amiabila? Va multumesc anticipat!
Multumesc. Persoana in cauza nu este presedintele organizatiei si nici nu face parte din CD, este doar un fost angajat, actualmente in concediu maternal. In contractele de munca ale org. nu a figurat nimeni niciodata cu denumirea efectiva de "director executiv", pentru ca nu exista cod CAEN de director decat ptr societati comerciale samd, s-au folosit alte denumiri gen director program. Functia de director executiv pentru directorii precedenti s-a stabilit mereu pe baza de numire din partea CD-ului.

Ca sa reformulez intrebarea - poate fi cineva numit director executiv la o asociatie (desigur, cu acordul tuturor partilor) pe baza de voluntariat - fara contract de munca si fara remuneratie?

Multumesc inca o data.
Buna ziua, as vrea sa va cer ajutorul privitor la urmatoarele doua intrebari:
- Poate o persoana aflata in concediu de maternitate sa fie numita reprezentant legal (desemnat de consiliul director) al unui ONG (fara a implica raporturi de munca)?
- Poate o persoana aflata in concediu de maternitate sa fie numita director executiv al unui ONG? (si sa exercite functia ca voluntar, fara raporturi de munca/remuneratie)

Mentionez faptul ca organizatia respectiva este cea de la care persoana in cauza a plecat in concediu de maternitate, tot de pe pozitia de director executiv.

Multumesc frumos!