avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate javertt

Activitate javertt

Buna ziua , am fost angajat la o firma in tara si detasat in strainatate timp de un an de zile ( durata contract). Am finalizat contractul anuntand prin e-mail firma de renuntarea semnarii noului contract .Nu mi s-a platit ultima parte de diurna ( 13 zile) si ultima luna de salar, in lei.A trecut aproape o luna si administratora firmei motiveaza ca inca nu s-au facut calculele , ca trebuie sa astept etc. Ce solutii am de a recupera acesti bani. Multumesc
Buna ziua , sunt angajat la o firma privata si sunt detasat in strainatate cu serviciul. Este sau nu obligata firma sa-mi plateasca transportul pentru revenire in tara pe timpul concediului de odihna .Va multumesc!
Răspuns la discuția Memoriu pentru grupa I de muncã
Care este forma finala adoptata : cea aprobata de senat sau cea propusa de comisie?
:thumbup:=D> multa sanatate pentru cei care au muncit in conditii grele si sa se bucure de cat mai multi ani de pensie....
Răspuns la discuția Memoriu pentru grupa I de muncã
hai sa vedem daca sindicatele , la fiecare loc de munca cu asemenea caracteristici, si-au facut datoria ca acele locuri de munca sa fie trecute la conditii speciale ( in legea aprobata in 2010 se stia ca se vor declasa anumite locuri de munca de la gr. 1 la conditii deosebite). Unde nu au facut acest lucru a ramas ca-n tren si de asta s-a profitat .Cred ca aici este problema: fara sustinerea sindicatelor de la fiecare loc de munca va fi foarte greu sa fie modificata aceasta lege.

Angajat in1983 -plecat in armata 1 an dupa care am revenit si am lucrat din 1984-17 ani gr. 1 , conditii speciale ( pana in 2001 ); 6,5 ani de gr. deosebita si 5 ani de gr.normala( dupa 2001) . In 2012 cand am optat pentru iesirea in ordonanta.
As dori sa aflu daca perioada in care se platesc salarii compensatorii conform schemei de plecări voluntare, aplicate in societatea in care am lucrat ,se considera ca fiind vechime (daca se asimileaza stagiului de cotizare) in vederea iesirii la pensie si daca se tine cont de aceasta la calculul valorii pensiei.Deasemeni daca puteti aproxima reducerea de care beneficiez cf. legii 263/2010 in privinta varstei de pensionare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra si apreciaz foarte mult ceea ce faceti in acest forum.
va rog un raspuns : cat este reducerea care se aplica la varsta de pensionare din perioada lucrata din 1984 pana in 2001 daca pe adeverinta solicitata societatii unde am lucrat(combinatul siderurgic din Galati) este mentionat gr 1 ; 100%; conditii speciale de munca.
va multumesc!
Răspuns la discuția Memoriu pentru grupa I de muncã
Este o mare bataie de joc aceasta lege a muncii data de PDL care sper ca se va indrepta .Personal am 17 ani de gr. I( pana in 2001) si 6 ani de gr. deosebita dintr-un total de 29 de ani munciti in combinatul din Galati.Ca atare calculele sunt destul de complicate mai ales ca acest proiect de lege este propus a fi dat pana in 2016. Dupa aceea ce se va intampla?Probabil , se gandesc ei , ca la acea data vor fi mult mai putini cei care vor fi in situatia de a beneficia de reduceri si ca atare se va aplica legea in forma ei de baza din 2010.
Niste latrai ordinari, toti......