avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate LauraStone

Activitate LauraStone

Buna ziua,

Am fost agresata fizic de tatal si familia de partea lui (unchiul si matusa). S-a intamplat in Iasi, noi locuim in Iasi - rudele erau in vizita de la Buzau (unchiul si matusa)


Dl. Sectorist care se ocupa de cazul meu mi-a spus astazi ca nu mai poate face sanctiune catre rudele de la Buzau - decat daca mergeam pe Penal, este adevarat??
Eu am mers la Politie maine sa le spun ca merg pe simpla sanctiune, cu toti, tot la recomandarea lui, (spunandu-mi ca aceleasi rezultate sunt si pe penal si pe sanctiune si dureaza mai putin)

Cum - in acest fel rudele de la Buzau scapa pur si simplu?
Eu am depus plingerea la fix 60 de zile de cand s-a intamplat - a fost de fapt o Petitie, pe 29.05.13.

Aceasta avea valabilitate 1 luna - si sectoristul mi-a acceptat prelungirea, sa mai pot discuta cu ei (avem o problema cu un credit comun pe casa).


Ma minte pentru ca va avea de facut un dosar in prea scurt timp?

Azi expira de fapt prelungirea.

V-as ramane recunoascatoare daca m-ati putea ajuta cu un raspuns - nu am decat cateva ore la dispozitie,

Multumesc!
Este de necrezut! Trebuie sa pot face ceva! Partea din familia tatalui nu are scoala, cei in cazua sunt: unchiul sofer pe tir, matusa vanzatoare. Tatal e singurul din familie care a facut facultate, dar nici el nu e mai presus - provin toti dintr-o familie de la tara, s-au luat la harta si cand au murit bunicii in vara. Eu am fost crescuta insa de un om deosebit care m-a educat stralucit - dar ce folos ca familia mamei desi numeroasa, nici ea nu mai este - ea era cea mai mica. Macar puteti sa ma sfatuiti cum sa fac plangerea la politie sa fie in favoarea mea, sa pot misca lucrurile cat de cat? Acum ma duc sa iau rezultatele de la medicina legala. Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentu raspunsuri. Plangerea a fost inregistrata la Parchet si a durat 1 an! pina am mi s-a dat un nou raspuns - tot mi s-a trimis mesajul ca...nu a venit raspunsul de la Parchet sau nu este dl. comisar etc.
Din pacate am nevoie de un sfat legal cat de repede se poate de la cineva. Situatia scapa de sub control de cand a murit mama. Apartamentul a ramas acum in mostenirea me, a fratelui si tatalui, dar succesiunea e abia inceput, nici nu am stampila de la notar pe hartia de la Starea Civila. In seara asta tatal meu beat mort si a sarit la bataie, injurandu-mi de vreo cateva ori si mama. Au aparut si rudele de partea lui, anuntate ca din senin cu o ora inainte de la Buzau. M-au sechestrat in casa, mi-au luat telefonul. Intre timp taica-miu tot tabara sa ma bata. Am niste zgarieturi, rane mari nu am din fericire. La un mom. dat , matusa-mea scoate telefonul si zice a intregistrat tot ca sa demonstreze 'cat de nebuna sunt' Mi se pare un scenariu hidos de film in care am intrat de o ora, eu tocmai terminasem de predat lectiile cu elevii mei de la pian, cu care tin meditatii. S-au pus impotriva mea - asa si matusa-mea a sarit si m-a pocnit. In cele din urma fratele meu a sosit acasa, chemat de matusa-mea sa vada 'ce scandal fac eu' In tot timpul asta ma impiedicau sa ajugn la usa, m-au calarit de cateva ori - m-au impiedicat sa sun la 112 de pe fix. Cica taica-meu a alimentat prin scara, de fiecare data cand sare el la bataie, ca eu am probleme mintale - si vecinii-s de partea lui, pentru ca el sta de fapt in bloc, eu de raul lui mi-am inchiriat ceva in alta parte, dar domiciliul legal acolo e. Pe frate-meu nu ma pot baza ca mama ipotecase casa ca sa il ajute pe el cu un credit - la care mai nou nu plateste ratele........macar cand a venit le-a propus sa ma lase sa ies si sa imi dea telefonul, cu amenintarea din parte lui ca: 'in casa asta nu mai calc!' Eu am mai avut un caz de plangere penala cu tentativa de viol - si din experienta stiu ca politia nu face absolut nimic, sfaturile sunt sa renunti la plangere (ti se da asa, printre usi, ca ei nu pot face fata cu lumea interlopa). Dar vreau sa fac in cazul asta totul pina la capat!!!!! Am fost la sectia de politie, a venit un echipaj, tatal meu normal ca a negat tot. De aseara tot am in stat analize la UPU, am toate hartiile pe contuzii si zgarieturi, dar abia luni pot sa platesc nush ce chitanta sa imi dea certificat medico-legal. Ce urmeaza acum? Va rog sfatuiti-ma, se vor pune impotriva mea toti, inclusiv fratele - si vor asmuti si vecinii. Taica-meu nu e usa de biserica, e medic veterinar la tara si are tot felu de cazuri de molestare sexuala, dar nici unul nu s-a finalizat cu plangere, doar 'vorbeste lumea'. Inclusiv o colega de serviciu a plecat pe tema asta de la circa respectiva. Cam asta e 'tabloul' - ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,

as dori sa stiu care este pedeaspa pentru sechestrarea de persoane si tentativa de viol. In plus, care este timpul normal de a astepta un raspuns din partea politiei cu inregistrarea plangerii la Parchet.

Multumesc