avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielacat

Activitate gabrielacat

procmarci a scris:

Este impropiu spus "transformare" din as. de locatari in as. de proprietari.
Pur si simplu, in conformitate cu prevederile legii 230 din 06/07/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, cu modificarile ulterioare, precum si a normelor de aplicare (Hotararea 1588/2007) veti infiinta o asociatie de proprietari.
Studiati prevederile acestor acte normative, si procedati ca atare.
Art. 5. din legea 230/2007
- (1) Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel nominal, anexă la acordul de asociere...
Art. 6. - (1) Cererea pentru dobândirea personalităţii juridice a asociaţiei de proprietari împreună cu statutul, acordul de asociere şi procesul-verbal al adunării generale de constituire se depun şi se înregistrează la organul financiar local în a cărui rază teritorială se află clădirea...
...
(4) Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în baza încheierii judecătorului-delegat desemnat la organul financiar local de către preşedintele judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială se află clădirea.

Costurile se rezuma la redactarea initiala a statutului si a acordului de asociere.




as dori sa stiu daca acestea sunt conditiile de infiintare a asoc de proprietari.eu am inteles de la administratie ca e necesar ca fiecare apart sa aduca o copie dupa intabulare.fara intabulare se poate innfiinta asoc de propr?va multumesc
am inteles, uneori marii nostri patroni pot fi extrem de convingatori ca sa nu ne pierdem locul de munca.In mod legal ce as putea sa mai fac.Reclamatie sau cva?
buna ziua , am contract de munca pe perioada nedeterminata cu 2 ore pe zi cu venit de max 200 lei lunar trecut.Eu sunt insarcinata in luna 5 cu gemeni si e o sarcina dificila cu iminenta de avort.As vrea sa stiu daca imi iau concediu medical ce bani mai primesc si la fel si in perioada prrenatalului care e indemnizatia in situatia mea.Pt ccc am inteles deja ca indemnizatie primesc.Ma intereseaza perioada de dinainte pt ca sunt platita bine de sef dar din pacate pe contract nu e asa.Va rog sa ma ajutati.Si poate imi puteti spune ce solutii sa gasesc impreuna cu patronul pt a putea primi o indemnizatie decenta in acest timp.multumesc
Buna ziua, noi avem apometru in strada care e citit de apavital, apoi pleaca tevile spre blocul nostru, dintre cele 3 scari doar sc. b are apometru de scara , celelate au direct individuale.Spre exemplu in luna ianuarie au fost pierderi/diferente de platit pe bloc de 100 mcde apa,si s-au repartizat egal pe cele 3 scri.Noi avand acest apometru nu ar fi trebuit sa fim scutiti sau macar sa platim ce era pe apometru plus o dif minora?
De asemenea poate imi puteti spune referitor la norme de functionare interna a scarii(program liniste, reparatii gen schimbat usa intrare, iluminat cu senzori )le pot cere locatarilor sa strangem singuri bani, sau trebuie sa supun mai intai la vot cu comisia sau adunare?multumesc
multumesc pt raspunsuri,sper sa reusesc sa apar interesele mele si ale locatarilor.Spuneti-mi va rog din cele 3 scari ale blocului doar scara b are apometru de scara si apometrele individuale scoase pe casa scarii.la celelate 2 scari sunt partamente la carenu se stie de cat timp nu s-a mai verificat corectitudinea indecsilor dati .Se poate ca scara b sa nu mai fie pusa sa plateasca diferentele care apar si acestea sa fie impartite la scarile a si c deoarece nu au contor de scara?Am inteles ca aceste lucruri ar trebui hotarate in adunare sau de catre comisia aleasa, dar cum se procedeaza exact?
multumesc mult pt sfaturi
daca am gresit spunand ca suntem sub tutela termoservice nu a fost o greseala intentionata, ideea e ca ii avem ca administratori, imi pare rau ca nu m-am facut clara, desi dumneavostra ati tot explicat sincer nu am inteles nimic, eu am ajuns presedinte de bloc deoarece nimeni altcineva nu voia, si incerc sa inteleg ce inseamna aceasta rsponsabilitate, si sa mi-o asum daca tot am acceptat.Cautand raspuns la probleme aparute in asociatie am dat peste hg 400 dar nefiind in domeniu v-am cerut un sfat fiind un site juridic.Eu nu zic ca nu-si face firma treaba, dar ceea ce face nu e mereu in interesul nostru, de asta vreau sa stiu obligatiile administratiei fara a fi nevoita sa cer contractulincheiat si alte acte.Pana la urma exista vreun paragraf care sa spuna in ac 2 legi care sa zica ca e obligatia administratiei sa verifice periodic corectitudinea apometrelor aduse sau nu?
Buna ziua, va rog daca puteti sa ma ajutati cu o mica nelamurire, sunt nou presedinte de asociatie proprietari, care e sub tutela termo-service iasi.Intr-o discutie avuta cu administratia termo-service, am spus ca e obligatia lor de a verifica apometrele din scara de bloc si apartamente periodic, si mi s-a spus ca nu e obligatia lor ci a presedintelui asociatiei.Eu am citit in lg 230/2007 ca aceste atributii ii revin comisiei asociatiei dar am gasit pe internet un paragraf privitor la hg 400 citez "Conform articolului 36, alineatul 1 din HG 400, daca intr-un bloc exista o frizerie, un cabinet de avocatura sau se desfasoara orice alta activitate comerciala intr-un apartament sau la parterul blocului, administratorul este obligat ca inainte de defalcarea pe persoane si apartamente a sumelor adunate din facturi sa scada din acestea cheltuielile convenite de adunarea generala a locatarilor cu proprietarii spatiilor comerciale. Apoi, sumele ramase se impart pe numar de persoane sau cota parte de proprietate.Daca nu exista contoare de masurare a consumului de apa calda si rece la scara blocului sau la bransamentul blocului, nu se tine cont de eventualele contoare existente in apartamente. Conform articolului 38, alineatul 2, consumul se determina in sistem pausal.
- Daca aceste contoare exista, iar mai departe sunt apometre si in apartamente, este de datoria administratorului (conform articolului 22) sa le citeasca lunar sau periodic (in functie de hotararea adunarii generale) si sa treaca datele in fisa apartamentului. Consumul de apa calda si rece este determinat astfel, in functie de ceea ce arata contorul din apartament, cu conditia ca aparatele respective de masura sa fi fost montate cu acordul asociatiei."
Pana la urma este corect ca administratorul trebuie sa verifice indescii transmisi de asociatia noastra sau nu?

De asemenea va rog daca imi puteti spune cum pot face in calitate de presedinte sa punem alte reguli interne,daca trebuie supuse la vot sau e de ajuns sa fie de acord comisia aleasa de locatari.
Va multumesc



Mentionez ca abia acum ne vom transforma asociatia de locatari in una de proprietari , am inteles ca trebuie sa avem aduse intabularile apartamentelor pt a putea derula procesul de transformare.Daca noi am dori sa facem asociatie de proprietari doar pe scara noastra ar fi posibil avand in vedere ca blocul e cosntituit din 3 scari,si acum asociatia e pe bloc?
Bine dar daca reteta mea este asemanantoare dar nu identica cu cea de pe alt site, poate sa mai aiba dreptul de a ma reclama?La urma urmei ca exemplu luam reteta de paine sau bors, indiferent de cum e facut nimeni nu stie cine l-a inventat.
Bua ziua, ma confrunt cu o mica problema.Detin o pagina pe care postez retete culinare, adunate de pe alte site-uri(la acestea mentionez linkul de unde iau), dar si retete ale mele sau inventii, cu toate astea fiind vorba de mancare, fiecare gospodina pretinde ca a inventat ea acel fel de mancare pt ca l-a postat pe alt site inaintea mea.Eu stiam ca pt a reclama dret de autor sau patentul pt o inventie ar tb inregistrat la OSIM sau alt depart guvernamental nu?Va rog daca ma puteti lamuri deoarece sunt amenintata cu proces civil.De asemenea consider ca sunt hartuita si vreau sa stiu ce masuri pot initia eu.Multumesc