avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate vivi23ro

Activitate vivi23ro

Pierderi apa
Până acum la asociație, pierderile de apa s au plătit pe apartament.
La ultima ședință s a hotărât că pierderile de apa sa fie împărțite la Nr de persoane care locuiesc în bloc.Eu am propus sa se facă în fctie de consum ,dar nu s a dorit.
Întrebarea mea este daca administrația are voie să împartă pierderile de apa pe Nr persoanelor care locuiesc, netinandu se cont de consumul de apa pe apartament.
Dacă mă puteți ajuta și cu un articol de lege.
Mulțumesc.
Având în vedere că timp de 2ani am fost mutată la FIECARE concediu am fost mutată de pe schimb in timp ce eram in concediu,fara sa fiu anunțată în nici un fel cum pot eu sa citesc avizierul nefiind la lucru?
Modificările nu au fost afișate niciunde!
Legal modificare de act adițional?
Cât este de legal că sa fie modif actul adițional cu obligativitatea de a mă informa citind de pe avizier programarea,modificarea schimburilor cu 12ore înainte de intrarea în vigoare, când noi lucram in schimburi de 12/24/48,având în vedere că în cele 48 de ore sunt libera ,acasă?
Revin cu alta întrebare, am vrut sa îmi bag zilele suplim, ca zile libere luna viitoare mi s a spus case dorește luna asta. Eu doresc sa le iau când am nevoie. E legal sa fiu obligata sa lei când vor ei sau când doresc eu?

vivi23ro a scris:

Multumesc

Multumesc
Sa înțeleg ca nu cel care a făcut suplimentarele alege dacă vrea liberele sau plata suplimentara

vivi23ro a scris:

Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.



Nu doresc zile libere, munca suplimentara am făcut o pt plata suplimentara! În momentul în care mi s a solicitat efectuarea lor, nu mi s a spus ca sunt obligata sa mi iau libere ci platite corespunzator.

Cornel Vasile a scris:

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Bună ziua, cat este de legal ca la firma unde lucrez, sa fiu obligata, ca zilele de suplimentare făcute, sa mi fie impuse sa mi le iau liber?
Speță apropo de articolul,, pot sa i rețin angajatului banii de concediu la care nu avea dreptul?,,
În articol se vb despre angajatul care nu este de acord sa i restituie banii angajatorului... În realitate nu te întreabă nimeni, si ultimul fluturas este cu banii deja trași. Vb despre o multinationala. Sa înțeleg ca este ilegal ce face și angajatul ar treb sa si ceara banii inapoi prin ITM iar angajatorul sa si recupereze banii în instanta?

POPA GHEORGHE a scris:

OG nr.53/ 2000 o gasiti aici; [ link extern ]
De mai mult timp este in dezbatere publica o lege a vaccinarii. O gasiti aici; [ link extern ]

Știu ca a fost adoptata în una din camere dar nu știu dacă exista vreo forma finala publicata în Monitor.
Mulțumesc de răspuns.