avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate vivi23ro

Activitate vivi23ro

15zile sau 15zile consecutive,e diferenta
Legea asociațiilor nu mai este valabilă?
In urma unei inundației provocate de un vecin și reclamată la asociație am primit o hârtie de constatare in care se scria că situație(de inundare)depășește asociația!
Am fost la primărie să reclame asociația și am prezentat hârtia in care se zicea că asociata este depășită și mi s a spus că are dreptate,că nu poate asociația să facă nimic și deși i am prezentat legislația în care se spune că se amendează faptul că nici proprietarul nici asociația nu iși întrețin țevile de pe.proprietate nu s a spus că nu e valabilă legislația
Că primăria nu amendează asociatiile și că eu că și chiriaș treb sa aștept răspunsul proprietarului,stat înainte de a face următorul pas.
De când primăria nu verifică și amendează asociatiile?
Inundație ,nimeni nu -și asuma
Suntem inundați de la vecinul de deasupra, au mai fost probleme și înainte cu alt proprietar dar s au remediat.
După ce a Zis că trimite pe cineva să constate s a răzgândit,și a zis că e treabă asociației.
Asociația zice că nu are bani etc.
O asigurare de inundații m ar ajuta cu ceva?
Menționez că sunt chiriaș in locuința socială,am de gând să merg sa sesizez instituția care se ocupa de admin locuinței.

Apartamentul in care stau este de stat este , locuință socială,deci statul și-a dat singur amenda .
ynocentta a scris:

Este hazardat a emite raspuns concret in conditiile in care nu ati precizat concret continutul PV incheiat de catre primarie
Primaria poate aplica amenda fie asociatiei de proprietari,fie reprezentantului legal al acesteia=presedintele de asociatie
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari detine obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobil
Daca amenda a fost aplicata asociatiei de proprietari,urmeaza ca suma sa fie recuperata de la proprietari functie de cota indiviza

Concediu impus de firma?
Exista vreun articol in codul muncii în care ești obligat sa ți iei zi de concediu din cauză că firma nu are de lucru?
Firma multinațională procedează așa și spune că scrie in codul muncii.
Exista, din ce știu reducerea activități dar nu prin folosirea concediului angajatului,înainte astfel de sincope de activitate erau platite cu 75 la suta

latka a scris:

Din moment de sunt proprietari in condominiul respectiv au si aceste firme dreptul de a-si depozita tomberoanele ca si ceilalti proprietari persoane fizice. Bineinteles au si obligatia achitarii cheltuielilor de intretinere (si fondurilor) ce le revin, conform legii 196/2018.

Proprietarii respectivelor firme nu sunt proprietarii apartamentelor din bloc,nu au nimic în comun cu ele ca proprietari
Tomberoane gunoi asociatie și firme la un loc
La parterul blocului sunt de firme, care neavând spatiu pt depozitarea tomberoanelor de gunoi, le au băgat în curtea interioară a imobilului, la care se ajunge prin traversarea coridoarelor.
Sunt obligați doar la hotărârea locatarilor,sau și fără hotărâre sunt pasibili de plata a curentului pe casa scării și fondului de rulment din moment ce lasă tomberoanele in curte?
Mulțumesc anticipat.
Pierderi apa
Până acum la asociație, pierderile de apa s au plătit pe apartament.
La ultima ședință s a hotărât că pierderile de apa sa fie împărțite la Nr de persoane care locuiesc în bloc.Eu am propus sa se facă în fctie de consum ,dar nu s a dorit.
Întrebarea mea este daca administrația are voie să împartă pierderile de apa pe Nr persoanelor care locuiesc, netinandu se cont de consumul de apa pe apartament.
Dacă mă puteți ajuta și cu un articol de lege.
Mulțumesc.
Având în vedere că timp de 2ani am fost mutată la FIECARE concediu am fost mutată de pe schimb in timp ce eram in concediu,fara sa fiu anunțată în nici un fel cum pot eu sa citesc avizierul nefiind la lucru?
Modificările nu au fost afișate niciunde!
Legal modificare de act adițional?
Cât este de legal că sa fie modif actul adițional cu obligativitatea de a mă informa citind de pe avizier programarea,modificarea schimburilor cu 12ore înainte de intrarea în vigoare, când noi lucram in schimburi de 12/24/48,având în vedere că în cele 48 de ore sunt libera ,acasă?