avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate ancamaria88

Activitate ancamaria88

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: indemnizatia mi.a fost suspendata pentru ne plata impozitelor, am mers la directia taxe si impozite si mi s-a spus ca plata se face la posta. Dupa ce platesc restantele trebuie sa duc dovada achitarii lor la directia care face plata indemnizatiei? trebuie luat un certificat fiscal care sa ateste ca nu mai am datorii de la directia taxe si cu acela mers la cei care fac plata? Cum se procedeaza? Sotul are impozit neplatit pe un alt sector, trebuie platit si acela sau doar datoriile de pe sectorul care face plata indemnizatiei?
Astept raspunsul DVS .
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Calcul indemnizatie CCC2
Multumesc!
Buna ziua,
Momentan sunt in CCC1 pana in ianuarie 2014, la inceputul lunii noiembrie 2013 voi naste al doilea copil, urmand ca in lunile noiembrie- decembrie sa primesc eu cei 600 ron, in luna ianuarie sa depuna tatal actele pentru a sta el in CCC cf obligativitatii legii actuale.
Dupa ce se termina CCC1, care a fost de 2 ani cu 1200 lei indemnizatie, as vrea sa optez pentru CCC2 de un an.
Intrebarea mea este daca pot face asa si care este baza de calcul a indemnizatiei : veniturile pe ultimele 12 luni, adica indemnizatia de 1200 lei, sau se raporteaza la veniturile mele dinainte de CCC1?

Va multumesc mult pentru timpul acordat, astept cu mare interes raspunsul DVS!
Răspuns la discuția Durata CCC2
Multumesc mult pentru proptinudine si pentru raspuns.
o zi usoara in continuare!
Discuție Durata CCC2
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea nelamurire: momentan sunt in CCC1 ce se va termina in 26 ianuarie 2014 si sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil ce se va naste la inceputul lunii noiembrie 2013.Pentru CCC2 as vrea sa optez tot pentru doi ani si asa cum am inteles de la DVS indemnizatia va ramane acceasi, nelamurirea mea este daca voi putea opta pentru CCC2 de doi ani, sau angajatorul sau statul ma obliga ca durata CCC2 sa fie de un an.Am inteles ( din surse neoficiale) ca pentru mamele care au nascut dupa ianuarie 2012 durata CCC2 (daca copilul 2 se naste pana implineste primul 2 ani), este de maxim 1 an.
Astept cu mult interes raspunsul DVS.
Multumesc!
Multumesc mult pentru raspunsurile DVS si pentru timpul acordat.
O zi usoara in continuare!
Multumesc mult pentru raspuns, daca pocedez ca la punctul 3, copilul se naste dupa ce primul copil implineste 2 ani dar nu mai tarziu de 84 de zile(perioada maxima a concediului prenatal) nu exista riscul concedierii in aceasta prioada. Ma gandeam ca o data cu cererea pentru reluarea activitatii sa le prezint o adeverinta medicala prin care sa-i informez ca sunt insarcinata, ca o alta metoda de prevenire a concedierii.
Multumesc mult!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire:
Momentan sunt in concediu crestere copil,primul copil pana in 26 ianuarie 2014, as vrea sa mai fac inca unul care sa se nasca in martie 2014, pentru a putea beneficia de concediul prenatal in perioada 26 ianuarie- martie 2014. In ianurie 2014 sa fac cerere pentru reluarea activitatii si sa prezint concediul prenatal, apoi indemnizatia de crestere al celui de-al doilea copil.
Angajatorul meu este privat si conform OUG111/2010 mamele care au optat pentru CCC de 2 ani risca sa fie concediate.
Credeti ca se poate intampla acest lucru?Sau este mai bine ca al doilea copil sa se nasca inainte ca primul sa implineasca 2 ani?
Am citit ca daca al doilea copil se naste in timp CCC1, indemnizatia se calculeaza 85% din venituri si daca este mai mica decat indemnizatia primita la primul copil, va ramane aceeasi.
VA MULTUMESC!!!
Imi cer scuze daca solicitarea este cam ampla.