avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate crina_nico

Activitate crina_nico

buna seara ..care sunt regulile pentru a trece copilul pe numele tatalui( cu acordul tatalui) tatal italian ,nu suntem casatoriti dar locuim impreuna in italia avand si domiciliul aici ..copilul a fost nascut in romania .multumesc anticipat
Răspuns la discuția recunoastrea minorului
se poate obtine un certificat si in italia ..am inteles asta ..dar pot pastra si certificatul din romania ..? multumesc !!
Răspuns la discuția recunoastrea minorului
mda legea ...deci se poate prezenta oricine cu o declaratie pt paternitate...multumesc pt rasp!!! deci in situatia mea ..el poate face o declaratie scris aici in italia apoi tradusa legalizata si trimisa la starea civila in romania ,si gata ? totul se termina aici? multumesc
mai am o rugaminte si o curiozitate ...in momentul de recunoasterea paternitatii numele tatalui va fi trecut pe certificatul facut in romania ...se poate face certificat si in italia nerenuntand la cel romanesc ???? va rog ..astept un rasp ...multumesc
Răspuns la discuția carnet de sanatate
deci nimic de facut ....multumes pt raps !!
Răspuns la discuția recunoastrea minorului
fara acordul mamei nu mi se pare normal...am mai citit pe forum si am inteles ca este mai greu fara acordul mamei...in fine nu se mai intelege nimic si poate asa o fi legea ...intrebarea este ...recunoasterea se poate face si in italia sau unde sa nascut ..in romania ..?multumesc si astept un rasp....
inca o nelamurire ...adica persoana (tatal) se poate prezenta singur la un notar sau starea civila ...pur si simplu ...recunoscand copilul ...fara o dovada ,acte etc .....?? si cum poate demonstra el ca este tatal ..? mi se pare cam aiurea ...fara prezenta sau acordul mamei ....astet un rasp.......eu imi doresc ca tatal sa isi recunoasca copilul dar intreb asa..ca sa stiu care e procedura in caz de orice situatie ......
tin sa mentionez ca fetita mea are varsta de 3 ani ....recunoasterea paternitatii la varsta de 3 ani se poate face la fel la notar sau starea civila ..ori prin tribunal .....? multumesc


Răspuns la discuția recunoastrea minorului

inca o rugaminte ...daca o mama nu ar fi de acord cu recunosterea paternitatii...o poate face oricum ?? si va rog ,astept un rasp la tot ...vad ca nu sa gandit nimeni sa imi rasp ..!!!! multumesc anticipat
va rog ,imi puteti explica cum pot obtine un carnet de sanatate din romania ,eu locuiesc in italia cu domiciliu ...nu muncesc.pt moment..in italia il pot obtine doar daca am contract de munca ...multumesc!
buna ziua ...fetita mea sa nascut in romania avand tatal italian ...am nascut in romania (sarcina 7 luni) eram la parinti ...am urmat toate actele nesesare certificat etc ...trecand copilul pe numele meu( tatal era in italia..)..care e procedura pentru recunoasterea copilului de catre tata??
a doua intrebare..pentru a obtine carnet de sanatate in italia cum se procedeaza? nu muncesc momentan si nici nu a muncit ,am domiciliu in italia..se poate obtine crnetul de sanatate din romania...??? multumesc !
tin sa mentionez ca nu suntem casatoriti , dar locuim in italia cu domiciliu ...