avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate mari-d

Activitate mari-d

Răspuns la discuția Act de donatie.
Multumesc pentru raspuns
[editat citat]

1. Acum s-a schimbat codul de procedura civilaiar fiecare executor este oblicat sa trimita toate actele care se fac intr-un dosar impreuna cu titlu executoriu si incheierea din dosarul de executare, deci pana acumnu erau neaparat obligati sa le trimita pe toate , iar in plus procesul verbal de cheltuieli el insusi reprezinta un titlu.

2.E corect ca executorul sa trimita acte pentru porprirea conturilor existente la toate bancile ( pentru ca nu se stie unde debitorul are conturi) si astfel se ajunge la poprirea tuturor conturilor. Suma lunara poprita este de 1/3 din venituri, iar banca nu are voie sa puna poprire pe toata suma (aicimulte banci fac ilegalitati si popresc toata suma). Mergi si vorbeste cu executorul si apoi mergi la banca pentru a-ti fi poprite doar 1/3 din venituri.

3.Conform raspunsului de la 2. Iti raman 2/3 din venituri din care poti plati cealalta rata.

4.Nu stiu sa-ti raspund.

5.Se poate vorbi la firma angajatoare ca sa popreasca ea 1/3 venit si astfel se ridica poprirea de la banca.Mergi la banca cu un act de la executor in care se specifica ca firma angajatoare popreste venitul pentru ridicarea popririi bancare.
Discuție Act de donatie.
Un act de donatie poate fi anulat oricand (de catre donator) sau se anuleaza doar daca sunt trecute anumite clauze in momentul semnarii actului de donatie?
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
In cazul in care sunt copii? Mostenirea se imparte intre sotul supravietuitor si copii, fara a intervenii alcineva, nu?
Răspuns la discuția Debitor banca decedat
ralucastefan a scris:

In anul 2010,tatal meu a facut un credit de nevoi personale de 20000 lei,neavand alti codebitori.Nu a girat cu nimic.In luna mai 2011,tatal meu a decedat.Am aflat ulterior ca nu exista asigurare pentru credi.Noi,ca mostenitori,suntem obligati sa achitam acest credit?Mama mea are un venit de 600 lei pe luna,iar rata era de 400 lei.Nu am achitat nimic de cand a decedat tatal meu.Cei de la banca ne suna tot timpul sa ne spuna sa achitam creditul.Exista vreo solutie sa nu platim acest credit?Exista posibilitatea sa execute silit tot ce a fost pe numele tatalui meu?
Multumesc!


Daca a-ti primit mostenire in urma decesului tatalui dumneavoastra, ca si urmasi sunteti obligati sa platiti creditul.Executorul poate executa bunul mostenit de la tatal dumneavoastra.
Ar trebui sa vorbiti cu banca si sa vedeti si ce penalitati sunt la suma ramasa, care din pacate sunt destul de mari si se adauga la creditul ramas. Daca deja sunteti la un executor, mergeti si vorbiti cu el/ea.Puteti sa ajungeti la un consens de a plati o anumita suma pe luna, asta daca banca e de acord.
Discuție Mostenire
Buna ziua.
As dori o informatie si anume:exista o familie formata doar din sot si sotie,fara copii, iar ambii soti au frati. In cazul decesului unuia dintre soti cine-i mosteneste averea care e facuta in timpul mariajului.Am inteles ca si fratii persoanei decedate au o anumita cota din mostenire, chiar daca nu au ajutat la "formarea averii".
Multumesc anticipat!