avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate inregistratnou

Activitate inregistratnou

Răspuns la discuția program vizita
Va mai intreb ceva! Copilului meu si mie, cine ne mai da timpul acesta inapoi? Cum poate instanta cuantifica durerea copilului si a mea? Ce lege este aceasta? Copilul meu nu va avea sechele? Nu stiu!

De aceea va intreb, pana la stabilirea unui program, care poate dura si 6 luni, care sunt modalitatile sa-mi vad si eu copilul! Va rog din tot sufletul sa-mi raspundeti!


Răspuns la discuția program vizita
Ma gandeam ca daca noi avem custodie comuna si mama nu ma lasa sa am nici un contact cu minorul din razbunare, poate exista o lege sa o sanctioneze penal! Poate ea fi convocata "cu forta" la un mediator? Eu i-am propus un mediator, in interesul copilului nostru, dar ea mi-a zis sa ma spal pe cap cu el! Plus de asta noul ei prieten ii interzice contactul cu mine, ori daca eu nu am contact cu ea, nu am nici cu copilul meu! Zice ca o deranjez! Ma intreb, oare eu nu am nici un drept? Si las la o parte asa zisul dreptul meu, dar copilul meu oare nu are dreptul la mine, la familia mea? Custodia este comuna, oare aceasta nu implica nimic? Trebuie neaparat proces de stabilire vizita minor? Daca ma duc cu sentinta civila de custodie comuna la politie, rezolv ceva?
Editez: daca sunteti draguta sa ma indrumati si pe mine, relatandu-mi cel mai extins program pe care dvs l-ati obtinut in instanta, ca sa-mi fac si eu o idee pana imi iau un avocat!
Nimeni nu ma ajuta, am cerut ajutorul si autoritatii tutelare, le-am pus probe pe masa cum ca nu sunt lasat sa-mi vad copilul, toti mi-au zis ca nu am "program" nu-mi vad copilul!
Multumesc!
Răspuns la discuția program vizita
AVLIL a scris:

Notificare, convocare la conciliere si actiune.
Programul propus depinde de argumente, daca nu stim argumentele nu putem propune program.
Poate totusi o faceti sa inteleaga ca nu prea are variante.


Nu prea am inteles, va rog sa ma scuzati!
1. Notificare la cine si cum? Prin posta?
2. Convocare la conciliere..cum? Ea nici nu doreste sa stea de vorba cu mine ! Exista vreo procedura legala s-o convoc la conciliere?
3. Actiune..cum? Penal, civil? Am vreo sansa in penal , daca nu am stabilit programul inca?
Argumentele sunt numeroase si in favoarea mea, problema este ca as dori o schema de program, mediatorul iese din discutie ca ea refuza categoric! As dori un exemplu de program extins, daca se poate, din jurisprudenta! Mentionez ca eu mi-as dori sa stau in permanenta cu copilul, dar instanta a considerat, ca in 95% cazuri, ca nu merit, tatal nu merita nimic! Multumesc!

Discuție program vizita
Buna ziua! As dori sa aflu care este programul maxim (extins) de vizitare copil acordat de instanta? Din cate am citit, am observat cutuma cu doua weekenduri pe luna, etc, etc, ori eu doresc sa fiu jumatate de timp (doua saptamani la mine, doua la mama, spre exemplu) cu copilul meu, pentru ca sunt un tata care-mi idolatrizez copilul si nu pot sta despartit de el atata timp! Mama nu doreste contactul meu cu minorul din nici un punct de vedere (vizita, telefon, ca sa nu mai vorbesc de luare copil la domiciliul meu, de care nici nu vrea sa auda), de aceea sunt nevoit sa deschid proces de stabilire program vizitare minor! Doar ca nu stiu cum sa cer programul, care sunt limitele acestuia! V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati acorda un sfat! Custodia este comuna, dar eu nu am dreptul conform opiniei mamei sa-mi vad copilul care are 4 anisori! Ce mai pot face pentru a-mi vedea copilul, in conditiile in care amiabil nu se poate discuta cu mama? Multumesc anticipat!
Multumesc pt raspuns! Totusi exista vreo cale sa suspend executarea pana la finalizarea recursului?
Am un proces pe rol ce se afla in faza de recurs! La judecarea in fond a cauzei, unde am pierdut, am fost obligat la plata unor cheltuieli de judecata, dar eu am inaintat recurs la tribunal. Sunt obligat sa platesc aceste cheltuieli in situatia in care exista un recurs pe rol, nefinalizat? Totodata partea cu care sunt in proces a cerut incuviintarea executarii silite pt aceste cheltuieli de judecata stabilite de instanta de fond, incuviintare care i-a fost admisa de instanta si banuiesc ca urmeaza sa mi se opreasca din salariu. Este normal sa ceara aceste cheltuieli de judecata, in situatia in care procesul nu s-a terminat si este in faza de recurs? De ce i s-a incuviintat executarea silita pt aceste cheltuieli de judecata, cand recursul nu s-a judecat inca? Si ce pot face eu ca sa stopez oprirea acestor sume din salariu? Multumesc
Răspuns la discuția cerere de interventie
Daca la executarea silita a participat avocatul uneia dintre parti (care a fost platit de executor), intr-un eventual proces de contestatie la executare , deschis de partea adversa mai poate acest avocat sa reprezinte cealalta parte? Avea dreptul avocatul sa participe la executare si sa ceara si onorariu?
Ma aflu intr-un proces de contestatie la executare care se afla in faza de recurs, la tribunal, am termen in cateva saptamani! Poate o ruda de a mea, spre exemplu tata sau mama sa depuna o cerere de interventie pentru a pleda in favoarea mea la tribunal, pe langa avocat? In recurs, la tribunal, se mai pot face cereri de interventie sau era posibila o asfel de cerere doar la fond , la judecatorie?
La cat timp de la comunicarea unei hotarari definitive si irevocabile intr-un proces de incredintare minor, hotarare pronuntata de curtea de apel, se poate redeschide un proces de reincredintare minor? Exista un timp de asteptare stabilit legal? Daca hotararea s-a dat spre exemplu in ianuarie 2013, pot acum sa redeschid un nou proces, acum in februarie pt administrarea a noi probe? Sunt anumite conditii care trebuiesc indeplinite pentru a redeschide proces nou cu acelasi obiect de incredintare minor?
Multumesc!