avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate lucica21

Activitate lucica21

buna ziua.

in situatia unei salariate care vrea sa se intoarca din ccc cand copilul implineste 11 luni,cu ce data trebuie sa se intoarca?
mentionez ca copilul e nascut in data de 24.04.2015 si tatal nu vrea sa stea o luna acasa.
2.cu cat timp trebuie anuntat inainte la serviciul mamei, si la aji?
buna ziua.
eu, intermediar -transport-,primesc factura de la furnizor pt. marfa transportata si distrusa in timpul transportului,cu tva.
eu trebuie sa facturez mai departe dauna, transportatorului.cum fac factura ?cu tva?
tva de la factura primita de mine e deductibil?
transportul a fost facut in UE( marfa a fost distrusa in ue).
furnizorul,transportatorul si eu, cu sediu in RO,cod valid de tva.
daca am o dubita si o inchiriez unei firme, eu ca si p.f. ce trebuie sa platesc la stat?
16% impozit si 5,5% sanatate??

mai trebuie si altceva?
buna ziua.daca am o dubita si vreau sa o inchiriez ce ar trebui sa fac dpv fiscal.
daca sunt si angajat in afara de cei 16% impozit pe venit, mai trebuie sa platesc si celelalte contributii aferente salariului meu??
ce declaratii am de facut??
multumesc
buna ziua.
daca eu persoana fizica vand un autoturism catre o societate, trebuie sa platesc ceva la stat pentru venitul obtinut?impozit sau alte taxe?
Răspuns la discuția Dobanzi si penalitati la tva
si de cand calculez?din 25.08-25.09.14 sau din 15.09.14-25.09.14?
Răspuns la discuția Dobanzi si penalitati la tva
multumesc
am urmatoarea situatie:eu firma platitor de tva normal primesc de la furnizor cu tva la incasare factura in 28.08.14(1000+240lei). O platesc in 15.09.14 ,dar din greseala am dedus tva-ul pt.luna august.
cum se calculeaza dobanzile si penalitatile catre stat (nr. de zile intarziere sunt calculate pana in 15.09.14-data platii facturii sau pana in 25.09.2014-data platii tva-ului?
buna ziua.
1.unde gasesc sanctiunea pentru lipsa unui nr. de factura.
de ex. am sarit un numar(de la 325 am trecut la 326).
ce se intampla in acest caz?
la un control primesc amenda..cf. carui atricol?
buna ziua. va rog sa-mi spuneti cum pot proceda in urmatoarea situatie
--O soc.comerciala X are ca si asociati 2 societati comerciale A si B.
Soc.A ar dori ca soc.B sa se retraga din soc.X
Mentionez ca soc.X nu a avut activitate din niciodata.
Soc. B are la randul ei mai multi asociati(pe care soc.A nu-i poate contactata).
Prin ce metode legale pot fi obligati cei din soc.B sa renunte la asocierea din firma X??