Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere din societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere din societate

buna ziua. va rog sa-mi spuneti cum pot proceda in urmatoarea situatie
--O soc.comerciala X are ca si asociati 2 societati comerciale A si B.
Soc.A ar dori ca soc.B sa se retraga din soc.X
Mentionez ca soc.X nu a avut activitate din niciodata.
Soc. B are la randul ei mai multi asociati(pe care soc.A nu-i poate contactata).
Prin ce metode legale pot fi obligati cei din soc.B sa renunte la asocierea din firma X??

Buna ziua,
Cea mai usoara metoda de a iesi din asocierea unei firme este cea in care toti asociatii pot fi prezenti prin act aditional inregistrat la ORC unde societatea "mama" are sediul social. In cazul dvs. singura modalitate este cea a instantei si anume - Tribunalul, nu Judecatoria, - unde va trebui sa chemati in judecata pe societatea X reprezentata de catre asociatii x, y, z, in vederea retragerii acesteia din societatea X, motivand aceasta cerere, si anume sa spuneti exact de ce vreti ca societatea B vreti sa fie scoasa din asociere.