avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate b0gdanro

Activitate b0gdanro

Răspuns la discuția Imprumut la Provident
Contractul a fost facut aproximativ acum 2 luni, nu a mai venit pana ieri acasa, nu a lasat nicio instiintare in posta/usa cum ca ar fi fost in vizita. Prietenul meu sustine ca a platit ratele saptamanale, deci nu cred ca au semnat ca vine personal sa ridice ratele.

Nu a vrut sa ii vina instiintari acasa daca cumva nu reuseste sa plateasca anumite rate si sa afle parintii lui, de aceea am incercat sa-l ajut.

Voi refuza sa-i deschid usa agentului daca va mai face vizite. Eu nu am ce discuta cu el, iar cel care a facut imprumutul nu sta aici.

LE : eu nu am dat niciun numar de telefon de al meu, nu am semnat nimic, nu stie cum ma cheama. doar la usa ma poate contacta.
Răspuns la discuția Imprumut la Provident
Multumesc pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Imprumut la Provident
Pe mine ma intereseaza practic exact ce pot face. Din cate am inteles agentii nu sunt angajati Provident direct si nu au voie sa imi faca vizite, se poate considera hartuire, daca o fac pot foarte bine sa nu le deschid usa, sau sa-i invit sa-si continuie drumul.
E hartuire daca umbla pe la vecini, administratorul blocului.

Legal ma intereseaza ce poate sa-mi faca, ca daca continua cu vizite il pot da in judecata pentru haruire, agentul nu e angajat Provident si scrie in contract ca numai angajatii Provident poate sa-mi faca vizite.
Buna ziua,
Eu stau in chirie cu inca cineva, sa-l numim fictiv Vasile.
Un prieten de-al meu m-a rugat sa-l ajut sa-si scoata un imprumut de la Provident, mintind pe cei de la Provident ca el sta in chirie cu mine. A venit agentul la mine acasa, fiind si prietenul meu, au evaluat si i-au dat 1000lei. Eu i-am prezentat doar o factura de utilitati agentului, nu am semnat nimic, nu m-am legitimat. Celalalt chirias Vasile nu a stiut ca eu l-am ajutat pe prietenul meu sa obtina imprumutul.
Ieri, agentul de la Provident a venit la apartament si a fost doar Vasile acasa, agentul a spus ca-l cauta pe prietenul meu cu care ar sta in chirie... acesta nestiind a spus ca nu locuieste nimeni cu acel nume in chirie aici.
Din acest moment agentul a aflat ca defapt cel care a imprumutat nu sta aici cu chirie.
Intrebarea e urmatoarea, agentul poate face anumite demersuri impotriva mea si a lui Vasile daca prietenul meu nu mai plateste rata? Se poate ajunge la contactarea proprietarilor apartamentului?
Va mai veni agentul la apartamentul in care stau eu in chirie sau va incepe sa-l caute la adresa din buletin?
Legal poate sa-mi faca mie sau proprietarilor apartamentului ceva?

Multumesc.
Buna. Acum aproximativ 1 luna am fost la CAS sa-mi depun decizia de impunere pentru ceva venituri in 2010. Am ajuns acolo cu decizia de la finante. Am avut venit net 826 de lei bani primiti de la un site romanesc cu reclame publicitare pe pagini web.

Domnul de la ghiseul CAS a spus ca nu imi poate calcula cat trebuie sa platesc pentru ca nu apare pe decizia de impunere in ce luni a fost realizat acel venit, eu din cate imi amintesc a fost realizat in maxim 3 luni. El a spus ca trebuie sa calculeze pe tot anul cu salarul minim pe economie si as ajunge undeva la 600lei de platit, ceea ce i s-a parut si lui absurd si a spus sa ii las pe cei de la finante sa se descurce si sa afle in luni am realizat acel venit. Acum 6 zile am primit decizie de impunere din oficiu si mi-a fost calculat pe 4 trimeste, eu avand sa platesc 396lei + 180 penalizari.

Eu nu pot demonstra in ce perioada am primit banii pentru ca acea firma nu mai exista si banii au fost virati in cont bancar care nu mai este activ.

Ce pot face in aceasta situatie? Cei de la finante sunt chiar asa incompetenti sa-mi afle lunile in care au fost realizate veniturile?
Răspuns la discuția Schimbare nume firma
Si-au schimbat si numele si CUI si J, pentru ca am in fata contractul de la firma curenta si firma cea noua la care trebuie sa semnez contractul.
Buna ziua,

Firma la care lucrez si-a schimbat numele, CUI, J, si acum ne-au pus sa semnam contracte la noua firma. Nu am primit niciun document prin care ne-au concediat. Daca semnam noile contracte vom fi activi la doua firme?

Firma si-a schimbat numele, CUI, J pentru ca este in proces de executare silita.