avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra912

Activitate Alexandra912

Buna ziua! In cazul in care tatal meu ( divortat si recasatorit ulterior) ar vrea sa imi faca donatie pe toate bunurile lui cu clauza de uzufruct viager pentru el si sotia lui actuala, ei neavand copii, care sunt riscurile si cum se poate revoca donatia? Sotia actuala va semna pentru a primi dreptul de uzufruct viager, bunurile detinute fiind in posesia tatălui dinainte de casatoria lui cu ea.
Daca se poate, va rog sa imi spuneti care sunt drepturile lor prin aceasta clauza, fara intretinere.
Multumesc!
Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar eram nedumerita..
Referitor la perioada, as putea sa ma intorc singura peste 3 luni? nu de alta, dar atunci o sa am 18 ani. Si imi puteti spune ce companii ofera aceste calatorii pentru minori neinsotiti? Va multumesc.
Buna seara! Am 17(aproape 18 ani) si as vrea sa calatoresc cu avionul in Italia. As putea, bineinteles, daca as avea o declaratie de la parinte?? imi spuneti va rog ce conditii trebuie indeplinite si ce acte sunt necesare?ceva taxe ? multumesc frumos. P.S.: Imi cer scuze daca am gresit categoria.
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
De conditii nu e problema pentru ca are toate conditiile acolo.
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
Oricum ar fi sper ca mama sa reuseasca sa castige in privinta asta. Ar fi cel mai bine pentru mine. De ce sa stau la bunici sau sa ma chinui aici cand pot sa stau cu ea?..
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
Am inteles. Va multumesc frumos pentru raspunsuri,imi sunt de mare folos.
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
Sper sa avem castig de cauza. Argumentele pe care le am sper sa fie suficiente si sa aveti dreptate. Important e sa nu dureze foarte mult.
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
Da,vrea sigur sa aiba grija de mine. Pai m-a sprijinit atat financiar si moral. A incercat sa ma ia la ea de mai multe ori,in vacanta,dar nu a reusit deoarece tatal e impotriva.

Sper sa am noroc, sa reuseasca procesul. Ar fi ideal prin mediere,cum spuneti dvs., dar ma indoiesc ca va accepta tata.
Răspuns la discuția Reincredintare minor catre mama
Mai multe despre programul de vizita nu pot spune, am citit acum si in hotararea de divort nu scrie absolut nimic despre acesta. Ma gandeam la posibilitatea ca mama sa vorbeasca cu un avocat de aici si sa rezolve el totul, avand in vedere ca ar fi mai simplu pentru ca ea nu ar mai veni in tara.