Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie cu avionul minor neinsotit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie cu avionul minor neinsotit

Buna seara! Am 17(aproape 18 ani) si as vrea sa calatoresc cu avionul in Italia. As putea, bineinteles, daca as avea o declaratie de la parinte?? imi spuneti va rog ce conditii trebuie indeplinite si ce acte sunt necesare?ceva taxe ? multumesc frumos. P.S.: Imi cer scuze daca am gresit categoria.
Alexandra912, utilizator
Va trebuie declaratia parintilor si ca veti calatori cu o companie ce asigura la ceck in insotitor minor, de obicei companiile low cost nu ofera, informati va din timp. Parintii tb sa vina cu cartile de identitate, certificatul dvs de nastere, copie a pasaportului sau a cartii de identatiate a dvs, depinde cu ce act calatoriti, trebuie mentionat tara unde veti calatori, perioada, unde veti sta si compania aeriana precum si mentiunea ca veti fi insotita de un insotitor de bord desemnat in momentul formalitatilor de check in. Orice minor trebuie insotit de o persoana Majora.....mai aveti pana impliniti 18 ani....
Onorariu difera in functie de notar....
ContSters250994, utilizator
Referitor la perioada, as putea sa ma intorc singura peste 3 luni? nu de alta, dar atunci o sa am 18 ani. Si imi puteti spune ce companii ofera aceste calatorii pentru minori neinsotiti? Va multumesc.
Stimata domnisoara nu lucrez la o agentie de turism, insa cu siguranta companiile de linie adica cele mari,nationale, sau hai sa spunem pe inteles tuturor cele care au bilete mai scumpe ofera aceste servicil de exemplu Tarom, Allitalia, Austrian Airlines.....nu si cele low cost.
Nu conteaza cand veti implini varsta declaratia trebuie data acum in aceste conditii cand sunteti inca minora, declaratia va foloseste numai la iesirea din tara nu si la intoarcere!
Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri. Chiar eram nedumerita..