Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatoria copil minor din strainatate in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatoria copil minor din strainatate in Romania

Buna ziua. Am 16 ani,sunt in anglia de o luna,am venit cu provura de la mama insotita de tatal meu. Vreau sa ma intorc inapoi in Romania,dar tatal meu ramane aici la munca,puteti sami sapuneti va rog ,daca as putea sa ma intorc inapoi in tara fara tatal meu,si cu avionul?? Va multumesc!!!
Da, se poate. Insa trebuie sa apelati la o companie aeriana care ofera si servicii de insotire a minorilor care calatoresc singuri.
TAROM sigur are acest serviciu. Sa sune tatal dvs. la companie si sa se intereseze daca TAROM solicita si o declaratie consulara (poata fi data la Londra sau consulatul roman din Edinburgh) ca este de acord sa calatoriti la intoarcerea in tara neinsotita.
Se completeaza un formular cu datele persoanei care va conduce la avion si cu cele ale carei va asteapta la aeroport si se prezinta la politia de frontiera.
Pana nu lamuriti acest aspect, nu va luati bilet de avion ca riscati sa aruncati banii.
Verificati si la companiile low-cost daca au acest serviciu, cu toate ca ma indoiesc.
Va multumesc tare mult!