Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reincredintare minor catre mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reincredintare minor catre mama

Buna seara! Ma numesc Alexandra si am 16 ani. Sunt in custodia tatalui,dar locuiesc cu bunicii. Mama e in strainatate. M-am interesa o cerere de reincredintare,mentionez ca mama e de acord. Tatal nu ma intretine si nici nu-mi ofera sprijin afectiv. As putea sa obtin reincredintarea?Va rog dati-mi niste detalii cu privire la aceasta. Multumesc frumos.
Mama dvs. trebuie sa forumuleze cererea si sa se faca o ancheta sociala in tara unde locuieste ea.
Avand in vedere varsta dvs. sansele mamei sunt foarte mari de a obtine castig de cauza mai ales daca circumstantele de fapt vor sustine in instanta varianta dvs.
Mama insa ar avea nevoie de avocat pentru ca in caz contrar ar trebui sa vina in Romania la fiecare termen de judecata.
Multumesc frumos pentru raspuns. Am dovezi(chitante) ce dovedesc ca mama m-a intretinut si m-a ingrijit,chiar daca de la distanta. Imi puteti spune cam cat ar dura acest proces?
Unde e tatal dv.?
Tatal meu e in Romania,avand casa pe langa orasul in care stau eu la bunici..mentionez inca o data ca nu locuiesc la el,el fiind si recasatorit.
Alexandra912, utilizator
Procesul poate dura si un an de zile.
Depinde in cat timp se face ancheta sociala in strainatate.