avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate stanciud89

Activitate stanciud89

am si eu o intrebare,noi suntem patru frati,trei fete si un baiat,vreau sa spun ca tata a decedat in 1994 iar cand a decedat era despartit de mama,prin divort,iar la divort sau impartit copii,eu fiind baiat am ramas la tata iar celelante trei surori la mama,tata fiind dintro comuna de langa caracal iar mama din slatina,dupa ce a murit tata am venit si eu la slatina la mama,casa ramanand nelocuita,peste vreo doi ani mama vorbind cu niste vecini de acolo sa le vanda casa ii nemai avand nici un dret acolo pentru ca la moartea tatalui erau despartiti,singuri care aveam dreptul sa vindem eram noi copii,ea sa intalnit cu oamenii aceia,au facut un act de mana intre ei,care nu stiu cat de valabil este,precum ca le vinde casa cu suma de 30mil lei,asta fiind prin 1996,iar de atunci acei oameni stau acolo,nefacand nici o imbunatatire casei,noi toti cei patru frati am fost peste ei ca sa ii dam afara de acolo sunandule ca ei nu au nici un act de vanzare valabil,pentru ca a si noi care eram mostenitori,iar ei spun ca nu vor sa mai plece de acolo decat daca le dam suma de 10 ori mai mult care iau dato ei atunci lui mama adica 300mil,altfel ei nu pleaca,si daca ii dam in judecata mai avem vreo sansa sa ii castigam,ca sa ne putem recupera casa?
am si eu o intrebare referitoare la cele doua dosare penale pe care le am,pe data de 3martie 2012 am condus un autoturism neinmatriculat si cu numere false,am fost prins in trafic dupa care miau facut dosar penal luat permisul de conducere eliberandumi o dovada cu dreptul de a nu mai circula pana la terminarea cercetarilor,la zece luni dupa cazul asta mai precis pe 27ian2013 din nou am condus un autoturism tot neinmatriculat si cu numere false,am fost depistat in trafic dupa care mi sa intocmit al doilea dosar penal,pe 19 luna aceasta am fost chemat la parchet in legatura cu primul dosar si procurorul ma intrebat daca cunosc cauza pentru care am fost chemat si daca imi mentin declaratiile date iam zis ca da,el mia zis sa stau linistit ca puscarie nu fac nestiind faptul ca mai am un dosar la politie tot pentru asa ceva,defapt asta fiind mai grav ca la asta aveam permisul suspendat,mentionez ca nu aveam alcoolemie nici la primul dosar nici la al doilea,intrebarea mea este daca fac puscarie sau pot scapa cu suspendare,ce sentinta o sami dea la primul,ce sentinta o sami dea la al doilea,o sa iau suspendare la primul si executare la al doilea,sau amenda penala la primul si suspendare la al doilea?
te rog frumos daca vrei sa ma suni si pe mine la 0762027999 si sami spui si mie cum sa terminat procesul,ca la fel ca tine am patit si eu,am cumparat o alfa romeo si avea numerele false si am fost oprit in trafic unde mau verificat si au constatat ca masina este radiata din italia si numerele sunt falsem,mi sa intocmit dosar penal si miau dat o dovada cu dreptu de nu a mai circula pe drumurile publice,la ce ma pot astepta?
daca in primul dosar o sa fie o pedeapsa cu suspendare,in al doilea o sa fie cu executare?
pe 15feb.2012 am cumparat un autoturism marca [editat] cu numere de italia,cu act de vanzare cumparare legal,pe 3martie2012 am fost oprit in trafic de catre pol.rutiera cerandumise documentele si verificandumi masina politisti au constatat ca aceasta avea placutele de inmatriculare false luate tot dupa un autoturism marca alfa romeo,mau luat la sectie,am dat declaratie, au ferificat masina,miau luat alcolemia aceasta fiind 0,00,mau intrebat de unde am masina si leam spus ca asa am cumparato nestiind ca aceasta are numere false,mau pus sa sun pe cineva sa-mi aduca actul de vanzare cumparare,lau ferificat,au vazut ca este in regula,si mi-au zis:bai baiatule tu ai fost cuparator de buna credinta,dar o sa ti se intocmeasca dosar penal,cu retinerea permisului de conducere,fara drept de circulatie pana la terminarea cercetarilor penale,mi-au inapoiat masina dar fara actele de italia si placutele de inm.acestea leau oprit ca fiind probe la dosar,am venit acasa,am vorbit cu cel de la care am cumparat masina iar el mia zis ca si el a cumparato de pe internet si nul cunoaste pe acela de unde a luato ca el a luato noaptea si nu au mai facut contract de vanzare-cumparare,a doua zi am dus masina la fier vechi si am cumparat alta,aceasta avand numere de germania,nu mam putut obisnui cu idea ca nu mai pot conduce autoturisme pe drumurile publice pana la terminare cercetarilor penale si conducand masina aprope zilnic intamplarea a facut ca pe 27 ianuarie2013 la aproape un an de la primul caz sa ma opreasca un alt echipaj,leam spus ca am permisul suspendat din martie anul trecut si mau intrebat ca de atunci pana acum nu mia venit nimic acasa,nu mau chemat la parchet si leam spus ca nu,mau luat la sctie si miau facut al doilea dosar penal,va rog frumos sami spuneti si mie la ce ma pot astepta