avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doua dosare penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doua dosare penale

am si eu o intrebare referitoare la cele doua dosare penale pe care le am,pe data de 3martie 2012 am condus un autoturism neinmatriculat si cu numere false,am fost prins in trafic dupa care miau facut dosar penal luat permisul de conducere eliberandumi o dovada cu dreptul de a nu mai circula pana la terminarea cercetarilor,la zece luni dupa cazul asta mai precis pe 27ian2013 din nou am condus un autoturism tot neinmatriculat si cu numere false,am fost depistat in trafic dupa care mi sa intocmit al doilea dosar penal,pe 19 luna aceasta am fost chemat la parchet in legatura cu primul dosar si procurorul ma intrebat daca cunosc cauza pentru care am fost chemat si daca imi mentin declaratiile date iam zis ca da,el mia zis sa stau linistit ca puscarie nu fac nestiind faptul ca mai am un dosar la politie tot pentru asa ceva,defapt asta fiind mai grav ca la asta aveam permisul suspendat,mentionez ca nu aveam alcoolemie nici la primul dosar nici la al doilea,intrebarea mea este daca fac puscarie sau pot scapa cu suspendare,ce sentinta o sami dea la primul,ce sentinta o sami dea la al doilea,o sa iau suspendare la primul si executare la al doilea,sau amenda penala la primul si suspendare la al doilea?
cele doua infractiuni sunt concurente, ceea ce inseamna ca pentru fiecare dintre ele se va aplica cate o pedeapsa, iar instanta care va judeca cel de-al doilea dosar va constata ca cele doua fapte sunt concurente si va cumula aceste pedepse si va aplica in final pedeapsa cea mai grea
privind modalitatea de executare, daca nu aveti nimic in cazier si recunoasteti faptele, banuiesc ca va fi o pedeapsa cu suspendare.
greu de spus dar la prima vedere e cam greu de scapat de inchisoare cu executare .
depinde de ce aparare veti avea.
la al doilea dosar deja vorbim de agravanta.
Nu este exclusa o pedeapsa cu suspendare insa este destul de complicat.
Dupa parerea mea, daca nu ati fost trimis in judecata inca si aveti avocat angajati vorbiti cu el sa incerce sa va obtina o amenda administrativa in primul dosar.
Daca veti primi amenda administrativa in primul caz aveti sanse si mai mari la o pedeapsa cu suspendare in al doilea caz.

Eu am avut ceva asemnator si s-a aplicat amenda administrativa in primul dosar penal iar in al doilea s-a aplicat o pedeapsa cu suspendare.
Problema este ca acum mai are inca un dosar penal, o a treia fapta si nu cred ca mai are sanse sa scape cu bine...

Conteaza foarte mult si ce pedepse se vor aplica in cele doua cazuri daca se vor pronunta hotarari de condamnare.
Si in opinia mea nu cred sa se ajunga la o pedeapsa cu executare,de mare ajutor v-ar fi intr-adevar o amenda administrativa in primul dosar.
din experinta :cele doua dosare vor ajunge in date diferite in instanta.la primul iti da cu suspendare si la al doilea cu executare fiind recidivist.Sfat:contacteaza un avocat serios care sa poata face de asa maniera ca cele doua dosare sa plece de la procuratura impreuna .
Altfel ,nu vei executa doua pesepse ,ci una rezultata din contopire dupa ce se vor da hotaririle.MULT succes!

Alte discuții în legătură

Inchisoare cu suspendare picika picika buna in februarie 2011 am fost condamnat 10 luni inchisoare cu suspendare....intre timp am avut un alt proces si in martie 2011 am fost condamnat la 2 ani ... (vezi toată discuția)
Recidivist, explicatie termen rusu ioan rusu ioan se considera a fi recidivist, daca? pt. conducere auto cu permis suspendat s-a primit o pedeapsa de 4 luni cu suspendare si apoi pt. trafic droguri 3 ani. Ce ... (vezi toată discuția)
Arestare sau tot suspendare? Imparatul Imparatul Varul meu a fost condamnat la 6 luni cu suspendare pt. o infractiune cu intentie, dupa vechiul cod penal. I s-a stabilit un termen de incercare, care inca nu ... (vezi toată discuția)