Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arestare sau tot suspendare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arestare sau tot suspendare?

Varul meu a fost condamnat la 6 luni cu suspendare pt. o infractiune cu intentie, dupa vechiul cod penal. I s-a stabilit un termen de incercare, care inca nu sa terminat. Anul trecut, a savarsit o infractiune, tot cu intentie, lovind pe cineva si are dosar penal.

Daca nu se impaca cu respectivul, poate fi condamnat cu executare, chiar daca pedeapsa de la prima infractiune este de 6 luni?

Am citit art. 41 din codul penal si la recidiva, trebuie ca prima si a doua sa fie peste 1 an de zile. Cum ar veni, la el o conditie nu se indeplineste.

Art. 41
Recidiva
(1) Există recidivă când, după rămânerea definitivă a unei hotărâri de condamnare la pedeapsa închisorii mai mare de un an şi până la reabilitare sau împlinirea termenului de reabilitare, condamnatul săvârşeşte din nou o infracţiune cu intenţie sau cu intenţie depăşită, pentru care legea prevede pedeapsa închisorii de un an sau mai mare.

Deci va fi 100% condamnat cu executare, sau poate scapa si cu suspendare, chiar daca el nu recunoaste fapta a doua.
Daca e pe recidiva ajunge la inchisoare.
Daca nu e recidiva poate scapa.

S-a gandit ca poate apela la avocat ca sa il ajute?
Daca nu se impaca sunt aplicabile disp.art.83 c.pen.
Din pacate se revoca beneficiul suspendarii conditionate, se executa cele 6 luni si se adauga pedeapsa pentru noua infractiune. Cele doua pedepse nu se contopesc.

Art. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni

Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.

Revocarea suspendării pedepsei nu are loc însă, dacă infracţiunea săvârşită ulterior a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.

Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, se poate aplica suspendarea condiţionată a executării pedepsei chiar dacă infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendări.

La stabilirea pedepsei pentru infracţiunea săvârşită după rămânerea definitivă a hotărârii de suspendare nu se mai aplică sporul prevăzut de lege pentru recidivă.

Nu este din culpa infractiunea a doua. Este cu intentie.