avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Activitate valerian75

Activitate valerian75

Buna ziua !
In luna octombrie 2013 am fost condamnat la o pedeapsa de 1,4 ani pentru conducere sub influienta bauturilor alcoolice si respectiv fara permis de conducere intrucat acesta mi-a fost anulat in octombrie 2010.
Mentionez faptul ca am fost liberat conditionat pe data de 30 iulie 2013.
Va rog respectuos sa-mi spuneti cand pot sustine un nou examen pentru obtinerea permisului de conducere.
Va multumesc !
Cer scuze,dar.....Instanta de EXECUTARE e una si aceeasi cu instanta care ma judeca in apel(recurs),sau prima instanta(cea de fond)????
Multumesc mult !
O ZI BUNA IN CONTINUARE !
In cazul condamnarii definitive la o pedeapsa in regim de detentie,cat timp exista pentru a cere amanarea executarii pedepsei si cum se procedeaza ?Unde se depune cererea de amanare a executarii pedepsei ?Daca se emite mandat de executare se poate intocmi si depune cererea de amanare ?

Multumesc !
Ora estimata: 8:30
Complet: C3
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: 1. Condamnă inculpatul XXXXX, la o pedeapsă de 4 (patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană (..) al cărei permis i-a fost retras sau anulat, prevăzută şi sancţionată de art.86 alin.2 OUG nr.195/2002 cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală, art. 33 lit. a, art. 37 lit.a Cod penal. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. Constată că fapta pentru care inculpatul a fost sancţionat prin prezenta, este comisă în cursul termenul de încercare stabilit prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010, definitivă prin nerecurare la data de 29.10.2010, prin care inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă de 8 luni pentru comiterea unei infracţiuni de refuz de recoltare probe biologice, prev. de art. 86 alin. 5 din OUG nr.195/2002. În baza art. 83 alin.1 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare aplicate inculpatului prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010 prin nerecurare. Potrivit art. 83 alin.1 Cod penal, adaugă la pedeapsa de 4 luni închisoare, stabilită inculpatului prin prezenta sentinţă, pedeapsa de 8 luni închisoare aplicată prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010, urmând ca în total inculpatul XXXX să execute 1 (un) an închisoare. 2. Condamnă inculpatul XXXXXX, la o pedeapsă de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având o îmbibaţie alcoolică peste limita admisă de lege prevăzută şi sancţionată de art.87 alin.1 OUG nr.195/2002 cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală, art. 33 lit. a, art. 37 lit.a Cod penal Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. Constată că fapta pentru care inculpatul a fost sancţionat prin prezenta, este comisă în cursul termenul de încercare stabilit prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010, definitivă prin nerecurare la data de 29.10.2010, prin care inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă de 8 luni pentru comiterea unei infracţiuni de refuz de recoltare probe biologice, prev. de art. 86 alin. 5 din OUG OUG nr.195/2002. În baza art. 83 alin.1 Cod penal, revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare aplicate inculpatului prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010 prin nerecurare. Potrivit art. 83 alin.1 Cod penal, adaugă la pedeapsa de 8 luni închisoare, stabilită inculpatului prin prezenta sentinţă, pedeapsa de 8 luni închisoare aplicată prin Sentinţa penală nr.313 din data de 23.06.2010 pronunţată în dosarul nr.706/314/2010 al Judecătoriei Suceava definitivă la data de 29.10.2010, urmând ca în total inculpatul XXXXXXX să execute 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare. În baza art.33 lit. a Cod penal şi art.34 lit.b Cod penal contopeşte pedepsele rezultante inculpatului prin prezenta, urmând ca acesta să execute pedeapsa cea mai grea 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare. Aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.64 lit. a, teza a doua, şi lit. b Cod penal, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.71 Cod penal. În temeiul art. 189 şi 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de acesta, din care suma de 800 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru toate părţile. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.06.2013

Mentionez ca am facut recurs si s-a fixat termen pt data de 25.septembrie 2013.
Doresc sa stiu ce motive asi putea invoca pentru recurs,daca acesta trebuie motivat si in ce termen trebuie motivat,daca pot solicita o suspendare a executariisub supraveghere,sau o condamnare la locul de munca,etc.....

VA MULTUMESC !
Inteleg perfect punctul dumneavoastra de vedere,dar medicamentele pe care le luam ridicau alcoolemia,eu nu am suflat in etilotest ci mi s-au ridicat probe biologice.Pot macar obtine anularea,amanarea pedepsei pe motive medicale ??(mentionez faptul ca si dupa savarsirea faptei am fost internat cca 1 luna intr-un spital de Psihiatrie si ma aflu si acum sub tratament)Pot scapa macar de un cap de acuzare pe baza faptului ca organul emitent al permisului de conducere nu mi-a comunicat in nici un fel anularea permisului de conducere si nici faptul ca trebuia sa-l predau in vederea anularii.In consecinta in momentul savarsirii faptei...aveam permis de conducere.
Va multumesc !
In luna octombrie 2010 am fost condamnat la 8 luni cu suspendare,cu o perioada de incercare de 2 ani pt refuz de probe biologice in vederea stabilirii alcoolemiei.In luna martie 2011,am fost depistat in trafic in stare de ebrietate,intocmindumi-se dosar penal pt conducere in stare de ebrietate si fara permis.Permisul de conducere este inca in posesia mea intrucat Organul emitent nu mi-a comunicat sa predau permisul de conducere si nici nu mi-a trimis nici o adresa oficiala prin care sa ma instiinteze ca acesta ar fi anulat si nici prin care sa mi se comunice ca trebuie sa-l predau in vederea anularii.. In perioada anterioara faptei,am suferit de depresie,fiind internat intr-un spital de psihiatrie si administrandumi-se medicamente care nu permiteau consumul de bauturi alcoolice.Pot invoca aceste motive in Instanta,prezentand totodata si documente in acest sens?
Mai pot beneficia de inca o suspendare fata de cele aratate,sau in concluzie...care ar fi sansele de a scapa de o condamnare cu executare ?
Va multumesc anticipat!