avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_30

Activitate ramona_30

Răspuns la discuția Succesiune/testament
Sper sa incepem cat mai curand si dezbaterea succesiunii. Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune/testament
Am inteles acum. Multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Succesiune/testament
Asta stiu. Dar nu inteleg, terenul cumparat pe numele sotiei(cel mai probabil cu bani comuni) in timpul casatoriei, este bun comun sau nu? Adica daca eu cumpar un teren, acesta nu ii apartine si sotului meu? Succesiunea se face doar pentru bunurile detinute de sot, iar pentru bunurile detinute pe numele sotiei se face succesiune separata? Aici e nuanta pe care nu o inteleg.
Răspuns la discuția Succesiune/testament
Totusi, pana cand se va deschide succesiunea si se vor calcula loturile, nepotul are dreptul sa ia in stapanire terenul cumparat de bunica de a doua? Bunicul traia cand a fost cumparat terenul. As fi crezut ca este un bun comun, avand in vedere ca e cumparat in timpul casatoriei.
Răspuns la discuția Succesiune/testament
1. Bunicul a murit primul, el a lasat prin testament bunurile sale atat sotiei cat si copiilor. Din ce am inteles eu dupa ce am citit testamentul, a impartit copiilor si o parte din terenul cumparat de cea de a doua sotie.
2. Exista martori, dar presupun ca nu este suficient.
Buna seara! As avea doua intrebari:
1. Exista un teren cumparat de cea de a doua sotie a bunicului in timpul casatoriei cu acesta. Ea si-a lasat prin testament toate bunurile unui nepot de sora (nu au avut copii impreuna). Nepotul pretinde ca si acel teren i se cuvine, desi bunicul i l-a lasat unuia dintre copiii din prima casatorie. Nu exista titlu de proprietate pe teren. Cea de a doua sotie a primit prin testament alte proprietati. Nu este dezbatuta inca succesiunea dupa bunicul. Are dreptul nepotul la terenul respectiv pe l-a ocupat deja, zic eu, abuziv ?
2. Bunicul a detinut un teren pe care i l-a lasat tatal lui, timp de mai bine de 60 de ani, fara titlu de proprietate. Nu stiu daca l-a avut trecut pe rol la primarie. Exista vreo posibilitate pentru urmasi sa capete drept de proprietate asupra terenului prin uzucapiune? Bunicul e decedat de doi ani.
Multumesc!
Buna ziua. Imi puteti spune daca exista o distanta legala fata de o locuinta/ fantana de apa potabila/ gradina de legume, unde se poate erbicida un teren semanat cu porumb? Stiu ca vecinul are dreptul sa faca ce doreste pe terenul lui, doar ca fantana noastra este la trei metri distanta, iar gradina de legume pentru uzul personal, chiar langa. Si ma tem pentru sanatatea noastra. Am inteles ca nu au voie sa depoziteze erbicidele la distanta mai mica de 50 metri de o sursa de apa, dar nu am gasit nici o lege care sa spuna ceva despre imprastierea lor. Ma puteti ajuta, va rog?
Răspuns la discuția Amenajare exterior
acesta il am. multumesc.
buna ziua. de curand mi-am pus deasupra geamurilor un fel de acoperis. aveam nevoie pt ca , locuind la parter, mi se murdareau frecvent geamurile de la apa scursa de la rufele celor de la etaj, cu pamant de flori s.a. in plus toata apa de ploaie se scurgea exact pe peretele si pe geamurile mele, am avut si ceva probleme cu mucegaiul din cauza asta.
problema e ca am vecini foarte "simpatici", de generatie veche, care sunt pusi pe facut reclamatii din orice. exista vreo lege care sa nu imi dea voie sa fac genul asta de amenajare?
multumesc.
multumesc pentru raspunsuri, am facut cateva poze, mi-am pregatit pledoaria... inca o intrebare: am voie sa cer activitatea echipajului de politie din acel loc? adica la cati alti soferi li s-a luat permisul in acelasi loc (eventual in aceeasi zi) , cu probe video care sa demonstreze ca tot timpul era masina parcata acolo , sa demonstrez astfel ca se sta la prins? ca fapt divers, mai tot timpul este acolo aceeasi masina ca si cea din pozele cu "infractiunea", probabil e cineva care locuieste in zona si si-a gasit parcare acolo.