avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaestefan

Activitate nicolaestefan

Răspuns la discuția CHELTUIELI DE JUDECTATA
am cumparat cu o chitanta de mina . nu am facut acte notaruale cind trebuia si aua aparut unii cu un act notarial...e incurcata
Răspuns la discuția CHELTUIELI DE JUDECTATA
nu am bunuri nu am conturi nu am case nu am nimic . asa ca sa execute ce or vrea .

Art. 3
Ajutorul public judiciar prevazut de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in cauze civile, comerciale,
administrative, de munca si asigurari sociale, precum si in alte cauze, cu exceptia celor penale.

Am gasit asta . Cred ca ''ajutor public judiciar '' ....asta e .
Daca pierd sa spunem procesul de partaj udiciar , si sunt obligat sa platesc cheltuieli de judecata , dar nu am venituri ce se intimpla ?
da . inregistrarea daca este facuta in casa ta ( cum de exemplu este a mea audio-video) este buna . este o discutioe libera , in care ala care minte ''se da in primire '' fara sa-l oblige nimeni . Astia ai mei au facut asa ca cica - si bat joc de mine . Vor sa arate cit de ''zmecheri'' sunt ca ma trag in piept spunint una la judecator si adevarul mie in fata .S-au prajit rau !! Inregistrarea ''ilegale '' este atunci cind pui tehnica operativa ''prin patrundere '' adica intri la ala in casa cind nu este acasa si plantezi tehnica , sau cind il ''tragi'' la el in casa ( asta e mai cu dute-vino ) ca e facuta tot la o discutie , dar e la el . Aia cu ''morala'' este cind tragi la baie , in pat cu nevasta sa etc...Eu am depus astazi in 2 exemplare si am pastrat si suportul original...pentru expertiza daca i taie capu'' la o cHestie ca asta ...dar este inuilt numai tragere de timp . I-AM PRAJIT RAU !


Va multumesc mult pentru raspuns si interes. Eu am strins probe cit pentru doua procese . Asa ca se va lasa cu infarcturi...
Am pus la dosar planse foto explicative . Cineva m-a invatat sa fac un film care sa arate cum mint cei care revendica casa . Acum in fata mea afirma fel de fel de lucruri din care reiese ca actele nu ar fi tocmai in regula si isi bat jic de mine pe fata . Este o lege in noul cod civil poate sa mi spuna cineva articolul de lege se refera la inregistrare ca mijloc de proba ?
Răspuns la discuția PARTAJ JUDICIAR
da asa am sa fac am si scos adeverinta cum ca nu am venituri si faptul ca nu am casa . adresa din buletin este o adresa de la un fost apartament al parintilor care s-a vindut ani in urma . am o adresa de contact la un prieten . m-am interesat si nu se poate trece in cartea funciara decit dupa cadastru ....acum ce mai conteaza ? eu cred ca daca am acte nu ma da afara instanta . dar poti sa sti ?:)
Răspuns la discuția PARTAJ JUDICIAR
Nu se poate intabula pina la iesirea din indiviziune si cadastru . Acum ambii avem actul de mostenire nimai ca mie nu mi se da voie in casa . Cit despre indiscretie nu va faceti probleme . Nu sunt nici singurul si nici ultimul in aceasta situatie . Da cred ca fac acea ordonanta si sa vad ce si cum . Pentru expertiza sigur cet ajutorl social . Eu am si cerut expertiza . Sper sa mi se acorde ajutorul . Pot dovedi faptul ca nu am venituri si casa . Va multumesc pentru sfat si incurajare . Vad ca multi se abtin de la a ma ''consilia'' . Banii sunt totul astazi , observ .
Răspuns la discuția PARTAJ JUDICIAR
Detaliez . Locuiesc la un prieten iar ceva bani obtin de la mama mea pensionara . Am avut un apartament pe care l-am vindut ...si gata . Dar asta conteaza mai putin. Eu am act de mostenitor si nu sunt lasat sa intru in casa . Nu este destul de clar ? Casa are cinci intrari , se poate imparti . Sunt la al treillea termen . Am sa cer ajutor la expertiza. Avocat nu am nevoie . Sunt acte foarte clare ...1/2 din casa si teren . Am martori ca ceilalti au facut acolo ce au facut fara acordul meu . Au mai fost discutii pe parcurs si stie toata lumea .Nici de la primarie nu au autorizatii ...
Răspuns la discuția PARTAJ JUDICIAR
Primesc mrsaje private de la mediatori . Medierea asta nu este posibila . Daca s-ar fi mediat nici maca nu mai ceream sfat aici...''mediam'' intre noi , si gata . S-a mai inventat si chestia asta cu medierea de parca nu erau suficiente obstacololele . Trebuie sa ma duc la mediator sau pot direct in instanta ??
Discuție PARTAJ JUDICIAR
Sunt coprotrietar (mostenitor) a unei cote indivize 1/2 din casa si teren . Am depus cerere de iesire din indiviziune deoarece am nevoie de cota de casa neaparat , neavind alt spatiu de locuit . In casa respectiva locuieste o ruda a mea . Acolo astat tot timpul .Aceasta astiut ca mai sunt si eu proprietar , am mers acolo destul de des si celelalte rude stiu asta inclusiv vecinii , am si patru martori la dosar . In ultimul timp nu m-a mai lasat sa intru si am venit cu politia , am facut plingeri . Ruda aceasta cere tot imobilul invocind ca a facut niste imbunatatiri ( a placat cu polistiren) dar nu a intrebat pe nimeni si nu are autorizatii nici de la primarie . Am depus la dosar adeverinte - nu am venituri , nu am casa nicaieri . In situatia aceasta pot pierde partea de imobil .Suntem intr-o situatie tragica .Repet faptul ca nu am fost lasati in casa chiar daca am aceleasi drepturi .