avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate septembrie9

Activitate septembrie9

De ce nu as avea sanse, din moment ce mie mi se zice la recurs ceea ce mi se imputa si nu am putut sa ma apar contra acuzelor aduse? e vorba de o suma de 20 000 euro
dar am dreptul sa cer revizuire, nu ?
Poi de ce nu ? daca nu eu am insistat sa ii vand aia? Si de ce mi se zice asta dupa recurs? Ca sa nu mai pot face nimic?

As vrea sa cer revizuire... macar sa pot sa zic ca nu a fost asa.
Răspuns la discuția Acuzat de viol
Daca face doar el recurs (nu si partea vatamata sau parchetul) atunci poate primi doar mai putin.
In cazul unei erori judiciare evidente, se poate cere redeschiderea U.P sau redeschiderea judecatii (de la caz la caz)?!

Cum se comporta instanta cu lucrurile retinute inainte in dosar? Sunt nemultumit ca intr-un dosar de inselaciune, persoana respectiva a fost crezut pe cuvant ca eu am insistat sa-i vand acel bun, si as fi insistat 3 saptamani pe internet sa il vand si bla bla bla. Faza e ca m-a facut de multe zeci de mii de euro, si desi era doar cuvantul meu contra cuvantul lui a scapat cu o amenda admnistrativ data de judecator, ast adupa ce a facut recurs si a fost crezut pe cuvant. Judecatorii de la tribunal au apreciat lipsa de pericol social, si au scris ca eu as fi insistat...X-(X-(X-(X-(X-(

Imi poate spune cineva de la ce data a intrat in vigoare legea raspunderii magistratilor? Nu de alta dar a fost suspendata de curtea constitutionala cand s-a decis daca e legala sau nu , sau cum e toata povestea?
Poi doar unul savarseste fapta. Ceilalti doar au venit cu mine?
Nu stiu daca depune plangere. Dar... daca doar eu l-am lovit, de ce sa fie agravanta?
Daca suntem 4 persoane care l-am prins pe unul in timp ce fura, insa doar eu l-am lovit, ceilalti doar m-au asitat, sa-mi tina spatele, atunci este sau nu circumstanta agravanta?