avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Circumstanta agravanta - 3 sau mai multe persoane.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Circumstanta agravanta - 3 sau mai multe persoane.

Daca suntem 4 persoane care l-am prins pe unul in timp ce fura, insa doar eu l-am lovit, ceilalti doar m-au asitat, sa-mi tina spatele, atunci este sau nu circumstanta agravanta?
Este agravanta daca face plangere pentru loviri. Cate zile de ingrijiri are?
Nu stiu daca depune plangere. Dar... daca doar eu l-am lovit, de ce sa fie agravanta?
Asa spune codul penal:

Următoarele împrejurări constituie circumstanţe agravante:

a) săvârşirea faptei de trei sau de mai multe persoane împreună;
Poi doar unul savarseste fapta. Ceilalti doar au venit cu mine?
Este agravantă , chiar dacă activitatea infracţională a celorlalţi doi participanţi se rezumă doar la acte de complicitate.

Alte discuții în legătură

Sechestrare de persoana sau nu? taticu100 taticu100 Prinsi asupra faptului (furt ), 2 persoane au fost lovite si imobilizate de catre alte 2 persoane. Apoi au fost paziti ( retinuti cu forta) pana la venirea ... (vezi toată discuția)
Starea de necesitate Statescu Statescu Buna seara! O persoana fura un telefon mobil unei alte persoane,dar este prins imediat si batut. Incadrare juridica art.180,al.1, CPen. In acest caz se poate ... (vezi toată discuția)
Hoț bătut de păgubaș. lovire sau tâlhărie? robomax robomax daca am prins un hot la furat,l am batut i am luat scula cu care fura si adidasii,poate fi considerat talharie daca eu am retinut scula aia ca proba pentru ... (vezi toată discuția)