avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrare de persoana sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrare de persoana sau nu?

Prinsi asupra faptului (furt ), 2 persoane au fost lovite si imobilizate de catre alte 2 persoane. Apoi au fost paziti ( retinuti cu forta) pana la venirea ,la fata locului a politiei. Se poate considera sechestrare de persoana? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:58, 28 Februarie 2010
Nu.Sechestrarea este lipsirea de liberatate in mod ilegal.faptul ca au fost mobilizati si s-a asteptat politia este legal.
Amintiti-va de cazul Bacalli. Faptul de a-l fi retinut pe cel care ii furase masina, l-a transformat pentru un timp in infractor. Asadar , daca hotul depune plangere, se poate retine infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal, conform art. 189 C. penal. Chiar daca , teoretic, am tinde sa credem ca o persoana careia i s-a furat un bun, prin prinderea in flagrant a hotului , pagubitul ar fi indreptatit sa il retina si sa il loveasca pe acesta, exista reglementari care apara orice persoana impotriva retinerii sale de altcineva in afara organelor indreptatie. Iar lovirea hotului, iarasi v-ar putea atrage necazuri.
acum, depinde :D

de principiu, s ar aplica : Art. 465. - Este flagranta infractiunea descoperita in momentul savarsirii sau imediat dupa savarsire.

Este, de asemenea, considerata flagranta si infractiunea al carei faptuitor, imediat dupa savarsire, este urmarit de persoana vatamata, de martorii oculari sau de strigatul public, ori este surprins aproape de locul comiterii infractiunii cu arme, instrumente sau orice alte obiecte de natura a-l presupune participant la infractiune.

In cazurile de mai sus, orice persoana are dreptul sa prinda pe faptuitor si sa-l conduca inaintea autoritatii.

dar , acum se pune problema loviturilor, pentru ca daca faptuitorii au fost violenti, ar putea fi justificate de legitima aparare, daca insa faptuitorii au fost calmi, sau loviturile au fost disproportionate ca si gravitate..................puteti fi raspunzatori , eventual, de lovire sau alte violente.

dar de sechestrare de persoane nu poate fi vorba
legally a scris:

Amintiti-va de cazul Bacalli. Faptul de a-l fi retinut pe cel care ii furase masina, l-a transformat pentru un timp in infractor. Asadar , daca hotul depune plangere, se poate retine infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal, conform art. 189 C. penal. Chiar daca , teoretic, am tinde sa credem ca o persoana careia i s-a furat un bun, prin prinderea in flagrant a hotului , pagubitul ar fi indreptatit sa il retina si sa il loveasca pe acesta, exista reglementari care apara orice persoana impotriva retinerii sale de altcineva in afara organelor indreptatie. Iar lovirea hotului, iarasi v-ar putea atrage necazuri.


cazul becali nu are nicio legatura cu ce povesteste omul, becali nu i/a retinut ca sa ii predea politiei, ci ca sa le dea o lectie de morala crestina si bunacuviinta :))

sa nu uitam prevederile CPP referitoare la infractiunea flagranta, sau pe cele referitoare la legitima aparare, pentru ca putem ajunge la situatii in care recunoastem drepturile infractorilor in dauna drepturilor oamenilor cinstiti.
Bun, insa prevederile Codului de pr. penala , respectiv art. 465 nu confera vreun alt drept persoanei vatamate in afara acelui de a-l conduce in fata autoritatii., Ori aici este vorba despre o retinere dar si despre loviri. Cum ar veni, victima si-a facut singura dreptate, aplicandu-le hotilor si o corectie , incalcand legea. Cu privire la legitima aparare nu as zice ca sunt incidente aceste prevederi , deoarece depinde si unde s-a comis furtul, daca s-a comis pe strada, in masina, nu exista justificari ale acestei institutii penale, in plus , legitima aparare apara drepturile si interesele persoanei , ori interesul obstesc, atunci cand se confrunta cu un atac material , direct imediat si injust.

Alte discuții în legătură

Circumstanta agravanta - 3 sau mai multe persoane. septembrie9 septembrie9 Daca suntem 4 persoane care l-am prins pe unul in timp ce fura, insa doar eu l-am lovit, ceilalti doar m-au asitat, sa-mi tina spatele, atunci este sau nu ... (vezi toată discuția)
Starea de necesitate Statescu Statescu Buna seara! O persoana fura un telefon mobil unei alte persoane,dar este prins imediat si batut. Incadrare juridica art.180,al.1, CPen. In acest caz se poate ... (vezi toată discuția)
Retinut de agentul de paza mariusbt1 mariusbt1 cat timp are voie sa te retina agentul de paza.pana la venirea politiei.ă10-15 minute?si daca politia vine dupa 30 minute sau 1 ora,iar tu in acest timp ... (vezi toată discuția)