avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrare de persoana sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrare de persoana sau nu?

Prinsi asupra faptului (furt ), 2 persoane au fost lovite si imobilizate de catre alte 2 persoane. Apoi au fost paziti ( retinuti cu forta) pana la venirea ,la fata locului a politiei. Se poate considera sechestrare de persoana? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:58, 28 Februarie 2010
amitza a scris:

iar daca analizati profund, veti vedea ca inclusiv conducerea la sediul politiei constituie in esenta o retinere/lipsire de libertate in mod ilegal..........
nu se poate pune problema de sechestrare, dar sunteti raspunzatori pentru lovire
nu trebuia sa ii bateti.......trebuia doar sa asteptati politia.

Legea in vigoare nu permite solutionarea incidentului de catre persoana care se pretinde prejudiciata
taticu100 a scris:

D-na Margu a-l prinde si a-l conduce in fata autoritatii,dupa mine, inseamana sa-l
imobilizez si apoi sa chem autoritatile(politia) pentru ca faptuitorul oricum de buna voie nu se va lasa "condus". Timpul (aprox. 15 min.) pana la venirea politiei, anuntata prin 112, se poate considera retinere ilegala de persoana? Hotii ar putea
invoca faptul ca erau raniti grav si ca trebuia prin 112 chemata mai intai ambulanta si apoi politia ?



Daca este vorba de o infractiune flagranta nu este ilegal a se retine suspectul.
In alte conditii apar probleme penale.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circumstanta agravanta - 3 sau mai multe persoane. septembrie9 septembrie9 Daca suntem 4 persoane care l-am prins pe unul in timp ce fura, insa doar eu l-am lovit, ceilalti doar m-au asitat, sa-mi tina spatele, atunci este sau nu ... (vezi toată discuția)
Starea de necesitate Statescu Statescu Buna seara! O persoana fura un telefon mobil unei alte persoane,dar este prins imediat si batut. Incadrare juridica art.180,al.1, CPen. In acest caz se poate ... (vezi toată discuția)
Retinut de agentul de paza mariusbt1 mariusbt1 cat timp are voie sa te retina agentul de paza.pana la venirea politiei.ă10-15 minute?si daca politia vine dupa 30 minute sau 1 ora,iar tu in acest timp ... (vezi toată discuția)