avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Activitate crys07

Activitate crys07

Răspuns la discuția Faliment societate comerciala
In ziua cand am infatisare la judecata ?
Nu sunt datorii asa mari ...trebuie sa fac cerere pentru intrare in faliment?
Buna ziua,

Am deschis o soc. com. in 2011 si nu a mers deloc, am datorii si acum sunt data in judecata de o firma pentru a-si recupera banii, pe 4 iunie trebuie sa ma prezint la judecatorie!
Eu abia am reusit sa ma angajez si vroiam sa incep procedura de faliment....( nu am avut bani pana acum sa incep procedura de faliment)

Ce pot face?

Va multumesc din suflet!
Multumesc, insa asta doreste mama...sa raman fara nimic:(
Buna ziua,

Sunt intr-o situatie delicata : am un apartament cu 4 camere care l-am cumparat cu sotul meu in 2006 prin credit ipotecar ( o parte din bani au fost de la un ap. dobandit de la bunici), in acte este trecuta bunica mea ca beneficiar de uzufruct viager.
In 2012 am inceput sa am probleme cu banii apoi sotul meu a avut un accident...si asa am hotarat sa vindem apartamentul cu acordul bunicii mele. Am facut cerere la banca pentru a putea vinde apartamentul sa-mi achit datoriile si cu restul de bani sa-i cumpar o garsoniera bunicii mele. Eu cu sotul si copilul am hotarat sa ne mutam la soacra mea...alta solutie nu aveam.
Insa surpriza...bunica mea a hotarat influentata de mama mea ( din pacate#-o) sa plece la sora ei la tara si fara sa stiu a plecat cu mobila toata din apartament( noi ne mutasem deja la soacra ) iar eu am ramas ....cu " mainile legate".
Banca vrea sa ma execute pentru ca nu am cum sa platesc ratele...iar eu nu am cum sa vand apartamentul fara bunica!
Exista vreo solutie in cazul meu...in afara de tribunal...pot vinde apartamentul fara bunica?( nu sunt genul de persoana care sa umblu prin tribunale iar bunica cred ca nu este constienta de ce a facut...din pacate)
Cu stima,
Cristina
Discuție Cerere faliment
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a introduce cererea de faliment a firmei ?

Multumesc.

Răspuns la discuția Faliment firma
Va multumesc din suflet!
Discuție Faliment firma
Buna ziua,

Am o societate comerciala si in ultima perioada am cumulat datorii, se pare ca numai fac fata:(, insa imi este teama ca daca intru in faliment sa nu-mi execute silit apartamentul , ( nu am nici un fel de credite pe firma ) sunt disperata ...nu stiu cum sa procedez.
Multumesc
Cristina