avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate CristianMitrea

Activitate CristianMitrea

Buna ziua!

Ca PFA sau II pot sa fac imprumuturi de la persoane fizice, poate chiar de la mine, inregistrate la notar, la care sa dau eventual si dobanda, ca atunci cand returnez banii respectivi din profit, sa nu fiu nevoit sa platesc impozitul pe profit?

Sper ca are sens ce am spus...

Va multumesc!!
Multumesc! :)
Doamna contabila mi-a spus ca nu e nevoie sa am angajati...

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Imi puteti spune care forma juridica e mai buna pentru comert de echipamente sportive? Marfa o voi importa din Anglia si Spania.
Eu as dori sa-mi fac un PFA, pentru ca e mai usor dar o doamna contabila mi-a recomandat sa fac SRLD.

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri! :)
Mai am o intrebare: ce imi recomandati pentru ceea ce vreau eu sa fac, PFA sau SRL?
Marfa va fi importata din Anglia si Spania. Un contabil mi-a recomandat SRLD. Care ar fi mai indicat d.p.d.v. al taxelor si impozitelor?
Va multumesc!
Va multumesc anticipat! :)
Buna seara!
Vreau sa-mi infiintez un PFA in vederea unui magazin online cu echipamente sportive.
Imi puteti spune va rog daca plata contributiei la pensie e obligatorie? Daca da, atunci daca fac PFA pe numele mamei, care e angajata cu jumatate de norma, voi plati doar jumatate din contributie? Daca fac asta, se poate ca ea sa ma imputerniceasca pe mine sa fac totul(semnaturi, altele)?
Daca fac totusi pe numele meu, eu am acum o conventie civila, nu sunt nevoit sa mai platesc contributia la sanatate, nu?